Här är vinnarna i JSM 2014

JSM på grus är färdigspelat och det har tävlats både i Lund och Norrköping. Mikael Ymer är i särklass bland 16-åringarna och bland 12-åringarna vann Ross Weibull i stor stil.

12-årige Weibull från Löddeköpinge sägs ju vara en talang utöver det vanliga.

18-åringarna

[su_list icon=”icon: angle-right” icon_color=”#000000″]

  • PS18 Christian Samuelsson Åhus TK – Nils Heimer Upsala TK 6-0 7-6
  • PD18 Philip Möbius Fair Play TK / Christian Samuelsson Åhus TK – Axel Holm Båstad TS / Arvid Noren Båstad/Göta TS 3-6 6-0 1-0
  • FS18 Kajsa Rinaldo Persson Växjö TS- Fanny Östlund Upsala TK 6-3 6-3
  • FD18 Paulina Wulcan Lidköpings TK / Fanny Östlund Upsala TK – Emma Milicevic Tabergsdalens TK / Kajsa Rinaldo Persson Växjö TS 7-5 6-2

[/su_list]

16-åringarna

[su_list icon=”icon: angle-right” icon_color=”#000000″]

  • PS16 Mikael Ymer SALK – Karl Friberg Båstad TS 6-2 6-2
  • PD16 Axel Oljons SALK / Filip Malbasic SALK – Linus Bergevi Helsingborgs TK / Karl Friberg Båstad TS 7-5 7-6
  • FS16 Mirjam Björklund SALK – Ida Jarlskog Allmänna TK Lund 4-6 6-4 7-5
  • FD16 Ida Jarlskog Allmänna TK Lund / Julia Rosenqvist Båstad TS – Sandra Örtevall SALK /Adna Sofradzija Jönköpings Tennisklubb 6-1 7-6

[/su_list]

14-åringarna

[su_list icon=”icon: angle-right” icon_color=”#000000″]

  • PS14 Johan Garpered KLTK – Anton Örnberg Kils TK 4-6 6-2 6-2
  • PD14 Erik Grevelius Lidingö TK /Johan Garpered KLTK – Jesper Klöv Nilsson Ullevi TK / Kasper Qvarfordt Växjö TS 6-1 4-6 1-0
  • FS14 Karolina Tilander Järfälla TS – Josefin Opitz Malmö Bellevue TK 6-2 6-2
  • FD14 Lisa Zaar Enskede LTK /Karolina Tilander Järfälla TS – Josefin Opitz Malmö Bellevue TK /Hanna Schmidt Axelsson Malmö Bellevue TK 6-4 6-2

[/su_list]

12-åringarna

[su_list icon=”icon: angle-right” icon_color=”#000000″]

  • PS12 Ross Weibull IS GÖTA, tennis – William Franzén Vallda TK 6-0 6-4
  • PD12 Ross Weibull IS GÖTA, tennis /Sebastian Lind Fair Play TK – Olle Sonesson Lidholt Malmö Bellevue TK / Adam Heinonen Växjö TS 6-3 6-4
  • FS12 Maria Petrovic Farsta TK – Vilma Karlander Lerums TK 6-2 6-0
  • FD12 Maria Petrovic Farsta TK / Nelly Mezan Trollbäckens TK – Vanessa Widell-Ersöz Ullevi TK / Ebba Hennemann Ullevi TK 6-0 6-2

[/su_list]

Publicerat [su_post field=”post_date”]

Senaste

Leo Borg klättrar rejält på juniorrankingen

Måns Dahlberg, Leo Borg och Klara Milicevic är rankade på topp 100.

Peterson och Hennemann missar Fed Cup

Östlund och Lövqvist ersätter.

Vecka 5 | Här är de svenska inslagen i ITF-tävlingarna

Markus Eriksson föll i första omgången i challengern i Quimper

Krönika: Mikael Ymer är en vinnare och förebild

Ante Filip Tepic, tränare och skribent, om Ymers vecka i Melbourne.

Linus Carlsson Halldin och Olivia Malm vinnare i JSM

Tvillingarna Wallin vann U21-SM.