Tre Futures på tre veckor på hemmaplan

0

Hardcourt netTre spännande futureveckor väntar på svensk mark. Mycket kan hända men härnedan följer de spelarna som är anmälda till Danderyd och Falun i skrivande stund.

Danderyd, Falun och senare även Jönköping. Där har ni de tre platserna där de svenska futurehöstveckorna ska spelas. Dags dato finns anmälningar till Danderyd och Falun ute. Just nu ser Falunstartfältet starkast ut. Ganska naturligt egentligen då Danderyd inleds tidigare och det lär komma “strykningar” till Falun.

En trio som just nu finns på listan över spelare är Daniel Smethurst, Matteo Donati samt Jurgen Zopp som inte lever på sin skyddade ranking längre. I Falun återfinns kapable belgaren Yannick Mertens på listan. De högst rankade svenskarna är Patrik Rosenholm, Markus Eriksson och Isak Arvidsson som högst troligt återfinns i samtliga tre hemmaturneringarna.

Ifjol var det fyra Futures, i år tre, men nu med en prissumma på $15000.

Anmälningslistorna:
Danderyd
Falun
Jönköping

[su_tabs active=”1″]
[su_tab title=”2013″]Välj turnering för att se förra årets resultat[/su_tab]
[su_tab title=”Göteborg”]

Player 1 Player 2 Round Result
Tim Nekic Tobias Blomgren Final 2-6 6-4 6-4
Tim Nekic Daniel Berta 1/2 6-4 6-4
Tobias Blomgren Milos Sekulic 1/2 6-4 6-4
Daniel Berta Elias Ymer 1/4 6-2 3-6 6-1
Tobias Blomgren Pirmin Haenle 1/4 6-4 6-1
Tim Nekic Hugo Nys 1/4 4-6 6-2 6-4
Milos Sekulic Robin Olin 1/4 6-3 6-4
Milos Sekulic Jacob Adaktusson Second 6-4 6-4
Robin Olin Oscar Forsell Second 6-2 6-1
Tobias Blomgren Johan Beigart Second 6-3 7-6(3)
Tim Nekic Joachim Bjerke Second 3-6 6-2 6-3
Pirmin Haenle Nima Madani Second 6-4 7-6(15)
Hugo Nys Stefan Borg Second 6-3 7-5
Elias Ymer Morgan Johansson Second 7-6(6) 5-7 6-4
Daniel Berta Kirill Dmitriev Second 6-4 7-5
Elias Ymer Krisjanis Stabins First 6-3 4-6 6-2
Pirmin Haenle Tom Georg Hjertonsson First 6-1 6-3
Kirill Dmitriev Alexander Regner First 5-7 6-2 6-4
Daniel Berta Gustav Hansson First 6-2 6-4
Morgan Johansson Luca Margaroli First 6-3 6-1
Tim Nekic Nicklas Timfjord First 6-4 6-7(6) 6-4
Joachim Bjerke Marcus Mansson First 7-5 6-4
Stefan Borg Fred Simonsson First 6-3 6-4
Tobias Blomgren Igor Tubic First 6-1 6-2
Johan Beigart Lucas Renard First 2-6 6-4 6-3
Hugo Nys Viktor Stjern First 3-6 6-4 6-1
Milos Sekulic Mohamed Shabib First 6-3 6-3
Jacob Adaktusson Otto Paivinen First 6-3 6-1
Oscar Forsell Eric Ahren Moonga First 5-7 6-3 6-4
Robin Olin Jonathan Stenberg First 6-2 7-6(3)
Nima Madani Jesper Brunstrom First 4-6 6-4 6-3
Marcus Mansson Edvin Gustafsson Qualifying 7-5 7-6(4)
Johan Beigart Filip Bergstrom Qualifying 6-2 6-2
Daniel Berta Robin Thour Qualifying 6-2 6-1
Mohamed Shabib Olle Thestrup Qualifying 6-3 6-3
Eric Ahren Moonga Johan Claesson Qualifying 6-0 6-4
Jonathan Stenberg Magnus Broms Qualifying 6-3 6-3
Alexander Regner Casper Ruud Qualifying 1-6 6-4 6-3
Tom Georg Hjertonsson William Malm Qualifying 6-3 7-6(4)
Filip Bergstrom Georg Lundkvist q-First 5-7 7-6(3) 7-6(2)
Jonathan Stenberg Hans Lindenberg Stentoft q-First 6-3 7-5
Johan Beigart Jonathan Mridha q-First 7-6(3) 2-0 ret.
Casper Ruud Marcus Knutzon q-First 6-3 6-0
Magnus Broms David Norfeldt q-First 6-2 6-2
Marcus Mansson Serdar Bojadjieva q-First 6-2 6-3
Edvin Gustafsson Karl Enander q-First 7-5 6-3
Johan Claesson Henrik Wallensten q-First 6-2 6-1
Eric Ahren Moonga Sam Taylor q-First 3-6 6-3 6-4
Tom Georg Hjertonsson Oscar Soderlund q-First 6-7(2) 7-6(5) 6-1
Olle Thestrup Sebastian Sikh q-First 5-7 6-3 6-2
Robin Thour Sander Gjoels Andersen q-First 6-4 6-3
Alexander Regner Magnus Eriksson q-First 6-3 6-4

[/su_tab]
[su_tab title=”Danderyd”]

Player 1 Player 2 Round Result
Micke Kontinen Markus Eriksson Final 6-4 1-6 7-5
Micke Kontinen Daniel Windahl 1/2 6-3 3-6 6-3
Markus Eriksson Erik Chvojka 1/2 7-6(4) 6-2
Daniel Windahl Patrik Rosenholm 1/4 6-4 6-4
Micke Kontinen Constant Lestienne 1/4 3-6 6-4 6-3
Erik Chvojka Hugo Nys 1/4 7-6(6) 3-6 6-2
Markus Eriksson Jonas Luetjen 1/4 6-3 7-6(1)
Hugo Nys Jesper Brunstrom Second 6-3 6-1
Markus Eriksson Mikael Torpegaard Second 7-6(6) 6-4
Jonas Luetjen Isak Arvidsson Second 7-6(4) 3-6 6-3
Micke Kontinen Milos Sekulic Second 6-3 4-6 6-0
Constant Lestienne Kevin Griekspoor Second 6-2 4-6 6-2
Patrik Rosenholm Daniel Berta Second 6-7(3) 6-0 7-6(4)
Daniel Windahl Kirill Dmitriev Second 6-2 6-7(5) 7-6(5)
Erik Chvojka Herkko Pollanen Second 6-3 6-3
Markus Eriksson Lucas Renard First 6-4 6-0
Daniel Windahl Joris De Loore First 6-3 6-3
Erik Chvojka Christoffer Solberg First 2-6 6-3 6-3
Herkko Pollanen Jonathan Stenberg First 6-1 5-7 7-5
Hugo Nys Luca Margaroli First 4-6 7-6(5) 6-4
Mikael Torpegaard Gustav Hansson First 6-3 0-6 7-5
Jonas Luetjen Jacob Adaktusson First 3-6 6-4 7-5
Isak Arvidsson Fred Simonsson First 6-1 6-3
Micke Kontinen Pirmin Haenle First 6-4 3-6 6-3
Milos Sekulic Tom Kocevar-Desman First 6-7(5) 6-1 7-5
Kevin Griekspoor Jonathan Mridha First 6-3 6-2
Constant Lestienne Tobias Blomgren First 6-3 6-1
Patrik Rosenholm Patrik Brydolf First 6-1 7-6(7)
Daniel Berta Mathieu Roy First 6-7(6) 7-5 6-2
Kirill Dmitriev Igor Tubic First 6-0 6-2
Jesper Brunstrom Robin Olin First 7-5 6-2
Christoffer Solberg Nima Madani Qualifying 7-5 6-4
Mikael Torpegaard Magnus Ohrvall Qualifying 6-3 4-6 6-4
Jesper Brunstrom Anders Arenfeldt Holm Qualifying 6-3 6-3
Daniel Windahl Scott Griekspoor Qualifying 2-6 6-3 6-4
Gustav Hansson Joachim Bjerke Qualifying 6-3 6-3
Jonas Luetjen Mohamed Shabib Qualifying 6-3 7-5
Daniel Berta Morgan Johansson Qualifying 6-2 6-0
Jonathan Stenberg Igor Tubic Qualifying 2-6 6-1 6-0
Gustav Hansson Johan Claesson q-First 6-3 6-3
Jesper Brunstrom Stefan Borg q-First 6-7(6) 6-3 7-6(4)
Anders Arenfeldt Holm Magnus Eriksson q-First 6-3 6-4
Jonathan Stenberg Oscar Forsell q-First 6-3 7-6(2)
Igor Tubic Magnus Broms q-First 6-1 6-4
Daniel Berta William Malm q-First 6-3 7-6(4)
Morgan Johansson Tom Georg Hjertonsson q-First 6-2 6-0
Magnus Ohrvall Olle Thestrup q-First 6-2 7-6(5)
Mikael Torpegaard Simon Freund q-First 6-4 6-4
Scott Griekspoor Stefan Milenkovic (SWE) q-First 6-4 7-5
Joachim Bjerke Otto Paivinen q-First 6-3 7-6(1)
Nima Madani Sizya Ernest Kivanda q-First 6-2 4-6 6-3
Christoffer Solberg Christian Hirschmueller q-First 6-3 6-2
Mohamed Shabib Oliver Poysti q-First 6-0 6-3
Jonas Luetjen Alexander Regner q-First 6-3 6-3
Daniel Windahl Johan Beigart q-First 6-4 6-4

[/su_tab]
[su_tab title=”Falun”]

Player 1 Player 2 Round Result
Adrien Bossel Elias Ymer Final 6-2 4-6 6-1
Elias Ymer Constant Lestienne 1/2 6-4 6-4
Adrien Bossel Markus Eriksson 1/2 6-4 6-4
Constant Lestienne Morgan Johansson 1/4 1-6 6-2 6-2
Elias Ymer Erik Chvojka 1/4 6-1 6-3
Adrien Bossel Patrik Rosenholm 1/4 6-2 6-3
Markus Eriksson Joris De Loore 1/4 6-3 2-6 7-6(1)
Morgan Johansson Pirmin Haenle Second 6-4 5-7 6-3
Constant Lestienne Mikael Torpegaard Second 6-7(3) 7-6(4) 6-2
Erik Chvojka Jonas Luetjen Second 6-7(4) 7-6(5) 5-5 ret.
Elias Ymer Joachim Bjerke Second 6-3 6-4
Patrik Rosenholm Isak Arvidsson Second 7-6(3) 6-4
Adrien Bossel Milos Sekulic Second 7-6(2) 6-4
Joris De Loore Lucas Renard Second 6-3 6-2
Markus Eriksson Christian Hirschmueller Second 6-4 6-2
Joachim Bjerke Hugo Nys First 6-4 3-6 7-6(4)
Lucas Renard Nima Madani First 3-6 6-4 6-4
Christian Hirschmueller Magnus Eriksson First 6-3 6-2
Markus Eriksson Jacob Adaktusson First 6-3 6-2
Adrien Bossel Fred Simonsson First 6-3 6-4
Pirmin Haenle Jules Marie First 7-5 6-3
Milos Sekulic William Boe-Wiegaard First 6-2 6-4
Isak Arvidsson Igor Tubic First 6-1 6-2
Joris De Loore Daniel Appelgren First 6-3 6-2
Elias Ymer Quentin Robert (1994) First 6-3 6-2
Jonas Luetjen Jesper Brunstrom First 2-6 6-4 6-3
Erik Chvojka Stefan Borg First 7-6(5) 7-6(3)
Constant Lestienne Edvin Gustafsson First 6-4 6-3
Mikael Torpegaard Jonathan Stenberg First 3-6 6-1 6-4
Morgan Johansson Oscar Forsell First 6-4 6-0
Patrik Rosenholm Tobias Blomgren First 6-4 6-4
Jonathan Stenberg Eric Ahren Moonga Qualifying 7-6(4) 6-2
Magnus Eriksson Sizya Ernest Kivanda Qualifying 7-5 6-4
Oscar Forsell Kevin Daun Qualifying 6-0 6-1
Quentin Robert (1994) August Zetterberg Qualifying 6-3 6-3
Daniel Appelgren Anders Arenfeldt Holm Qualifying 6-1 6-4
Elias Ymer Simon Freund Qualifying 6-2 6-3
Tobias Blomgren Jakob Johansson-Holm Qualifying 6-3 6-2
Stefan Borg Marcus Brandow Qualifying 6-2 6-2
Daniel Appelgren Magnus Broms q-First 7-5 6-1
Simon Freund Mathias Ljungkvist q-First 3-0 ret.
Kevin Daun Elmo Kekkonen q-First 6-1 6-0
Magnus Eriksson Samuel Klemetz q-First 6-0 6-0
Jakob Johansson-Holm Olle Thestrup q-First 6-2 1-0 ret.
Stefan Borg Johan Jonhagen q-First 6-3 7-6(9)
Jonathan Stenberg Robin Thour q-First 6-3 6-3
August Zetterberg Johan Claesson q-First 6-3 2-6 6-4
Eric Ahren Moonga Jonathan Mridha q-First 6-1 7-6(2)

[/su_tab]
[su_tab title=”Jönköping”]

Player 1 Player 2 Round Result
Jacob Adaktusson Markus Eriksson Final 6-2 7-6(9)
Jacob Adaktusson Patrik Rosenholm 1/2 3-6 6-3 6-2
Markus Eriksson Erik Chvojka 1/2 6-3 6-2
Jacob Adaktusson Pirmin Haenle 1/4 6-2 5-7 6-2
Patrik Rosenholm Stefan Borg 1/4 5-2 ret.
Erik Chvojka Isak Arvidsson 1/4 6-4 4-6 6-0
Markus Eriksson Lucas Renard 1/4 7-6(5) 6-2
Isak Arvidsson Nikolai Soloviev Second 6-4 6-1
Markus Eriksson Tobias Blomgren Second 6-2 7-6(6)
Lucas Renard Daniel Windahl Second 7-6(7) 1-0 ret.
Stefan Borg Elias Ymer Second 6-1 7-6(7)
Patrik Rosenholm Philip Moebius Second 6-3 6-2
Jacob Adaktusson Jonas Luetjen Second 7-6(8) 6-2
Pirmin Haenle Simon Freund Second 7-6(4) 6-2
Erik Chvojka Jonathan Mridha Second 6-0 6-3
Markus Eriksson Morgan Johansson First 6-4 6-1
Pirmin Haenle Adrien Bossel First 6-4 6-2
Erik Chvojka Anders Arenfeldt Holm First 6-1 4-6 6-4
Jonathan Mridha Gustav Hansson First 5-7 6-1 7-5
Isak Arvidsson Mikael Torpegaard First 6-4 6-4
Tobias Blomgren Christian Samuelsson First 6-2 6-4
Daniel Windahl Oscar Forsell First 7-5 6-2
Lucas Renard Adam Gustavsson First 6-3 3-6 6-1
Stefan Borg Milos Sekulic First 7-5 6-7(2) 6-3
Elias Ymer Mohamed Shabib First 6-3 6-1
Philip Moebius Viktor Stjern First 3-6 6-1 6-4
Patrik Rosenholm Igor Tubic First 6-4 6-2
Jonas Luetjen Robin Olin First 3-6 6-3 6-0
Jacob Adaktusson Jonathan Stenberg First 7-5 7-5
Simon Freund Jesper Brunstrom First 6-3 4-6 7-6(2)
Nikolai Soloviev William Boe-Wiegaard First 1-6 6-4 6-2
Jonathan Stenberg Johan Beigart Qualifying 6-2 3-6 6-2
Gustav Hansson Georg Lundkvist Qualifying 6-1 6-4
Simon Freund Oliver Nilsson Qualifying 6-1 6-4
Jonathan Mridha Tony Divel Qualifying 6-2 6-1
Stefan Borg Marcus Knutzon Qualifying 6-1 6-0
Tobias Blomgren Johan Claesson Qualifying 6-1 2-6 6-0
Mohamed Shabib Sam Taylor Qualifying 3-6 6-4 6-3
Christian Samuelsson Philip Orno Qualifying 3-6 7-6(4) 7-6(7)
Marcus Knutzon Henrik Wallensten q-First 6-2 6-0
Simon Freund Timothy Elgegren q-First 6-1 6-1
Oliver Nilsson Tom Georg Hjertonsson q-First 7-6(3) 7-6(1)
Philip Orno Daniel Appelgren q-First 3-6 7-6(4) 6-4
Christian Samuelsson Robin Thour q-First 7-6(4) 6-3
Sam Taylor William Malm q-First 6-3 6-2
Mohamed Shabib Magnus Broms q-First 6-3 6-3
Georg Lundkvist August Zetterberg q-First 6-4 3-6 7-6(2)
Gustav Hansson Faraz Siddiqui q-First 6-0 6-1
Tony Divel Alexander Zyryanov q-First 6-1 6-0
Stefan Borg Serdar Bojadjieva q-First 6-1 6-0
Jonathan Stenberg Jacob Eskeland q-First 6-4 6-1
Johan Beigart Sebastian Hawken q-First 7-6(3) 6-3
Johan Claesson Vilhelm Fridell q-First 6-4 7-5
Tobias Blomgren Marcus Mansson q-First 6-3 6-2
Jonathan Mridha Alexander Regner q-First 6-3 6-1

[/su_tab]

[/su_tabs]

[su_post field=”post_date”]-[/su_post]

Föregående artikelBittra förluster för Peterson och Melander
Nästa artikelKajsa Rinaldo Persson klar för kvartsfinal

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här