De vann mest i elitserien – individuell matchstatistik

Alexandra Viktorovitch (Foto: Henrik Gustavsson/SweTennis)
Alexandra Viktorovitch (Foto: Henrik Gustavsson/SweTennis)

På söndag spelas SM-finalen mellan Fair Play TK och GLTK. Seriespelet är över och nu kan vi presentera individuell matchstatistik. Hur gick det och vem vann flesta matcher?

Diskussionerna om elitseriens vara eller icke vara pågår ständigt och jämt, men nog är mycket intressant att se några av våra bästa möta varandra, yngre som får möta en äldre generation och så vidare?

Allmänna TK Lund

Ida Jarlskog (0-1)
S1: Anette Munozova-Ida Jarlskog 6-3, 6-1

Alexandra Almborg (0-2)
S1: Cornelia Lister-Alexandra Almborg 6-2, 6-3
S2: Malene Helgö-Alexandra Almborg 5-0 uppgivet

Cecilie Melsted (3-2)
S1: Cecilie Melsted-Julia Rosenqvist 6-2, 3-6, 1-0(10-7)
S1: Maja Örnberg-Cecile Melsted 6-1, 6-0
S1: Caroline Rohde-Moe-Cecilie Melsted 5-7, 1-6
S1: Cecilie Melsted-Johanna Larsson 0-6, 1-6
S1: Cecilie Melsted-Malin Ulvefeldt 7-6, 2-6, 10-6

Hanna Schmidt-Axelsson (1-3)
S2: Paulina Wulcan-Hanna Schmidt-Axelsson 6-3, 6-1
S2: Linn Ehrenström-Hanna Schmidt-Axelsson 2-6, 1-6
S3: Anna Hermann-Hanna Schmidt Axelsson 6-3, 6-3
S2: Hanna Schmidt-Axelsson-Viktoria Björk 0-6, 3-6

Amanda Arleklo (0-6)
S2: Ewijk Chayenne-Amanda Arleklo 6-0, 6-1
S2: Amanda Arleklo-Matilda Hamlin 3-6, 0-6
S3: Jennifer Jussi-Amanda Arleklo 7-6, 6-2
S4: Jennie Brobeck-Amanda Arleklo 6-4, 6-3
S4: Alexandra Viktorovitch-Amanda Arleklo 6-1, 6-0
S3: Amanda Arleklo-Ebba Rosberg 3-6, 5-7

Linn von Schewelov (0-3)
S3: Emma Ek-Linn von Schewelov 6-0, 6-0
S3: Linn von Schewelov-Valeria Berner 3-6, 1-6
S4: Viktoria Morvayova-Linn von Schewlov 6-1, 6-3

Josephine Haraldson (0-3)
S3: Enni Zander-Josephine Haraldson 6-1, 6-0
S3: Josephine Haraldson-Mari Andersson 0-6, 1-6
S2: Josephine Haraldson-J Cabaj Awad 0-6, 1-6

Sissi Schmidt Axelsson (0-4)
S4: Sandra Roma-Sissi Schmidt Axelsson 6-0, 6-0
S4: Sissi Schmidt Axelsson-Marina Yudanov 0-6, 1-6
S4: Sissi Schmidt Axelsson-Olga Helmi 2-6, 1-6
S4: Sissi Schmidt Axelsson-Kajsa Stegrell 1-6, 4-6

Dubblar: 1-13
D1: Cornelia Lister/Sandra Roma-Alexandra Almborg/Amanda Arleklo 7-5, 6-1
D2: Ewijk Chayenne/Mathilda Malm-Sissi Schmidt Axelsson/Linn von Schewelov 6-2, 6-0
D1: Arleklo/Melsted-Rosenqvist/Hamlin 1-6, 4-6
D2: S Schmidt Axelsson/von Schwelov-Berner/Yudanov 2-6, 1-6
D1: M Örnberg/K Alenäs-C Melsted/A Arleklo 6-1, 6-1
D2: P Wulcan/V Morvayova-H Schmidt-Axelsson/L von Schwelov 7-5, 6-4
D1: A Munozova/J Brobeck-I Jarlskog/J Haraldson 6-3, 6-1
D2: A Roesler/E Zander-H Schmidt-Axelsson/A Arleklo 4-6, 2-6
D1: C Rodhe-Moe/Hermann-I Jarlskog/C Melsted 6-3, 6-2
D2: E Milicevic/M Helgö-H Schmidt-Axelsson/A Almborg 5-7, 6-4, 10-5
D1: C Melsted/J Haraldson-J Larsson/M Andersson 0-6, 0-6
D2: A Arleklo/H Schmidt-Axelsson-V Björk/O Helmi 4-6, 6-3, 6-10
D1: I Jarlskog/C Melsted/M Ulvefeldt/Cabaj Awad 4-6, 7-6, 4-10
D2: A Arleklo/S Schmidt Axelsson-K Stegrell/E Rosberg 0-6, 3-6

GLTK

Julia Rosenqvist (1-2)
S1: Eveliina Virtanen-Julia Rosenqvist 2-6, 6-3, 0-1(5-10)
S1: Cecilie Melsted-Julia Rosenqvist 6-2, 3-6, 1-0(10-7)
S1: Julia Rosenqvist-Anette Munozova 7-5, 1-6, 7-10

Jasmina Tinjic (0-1)
S1: Jasmina Tinjic-Caroline Rodhe-Moe 6-0 uppgiven

Andrea Raaholt (1-3)
S2: Emilie Francati-Andrea Raaholt 6-0, 6-3
S1: Cornelia Lister-Andrea Raaholt 6-2, 1-6, 16-14
S1: Malin Ulvefedlt-Andrea Raaholt 6-3, 6-3
S1: Andrea Raaholt-Maja Örnberg 6-4, 6-2

Matilda Hamlin (3-4)
S3: Karina Jacobsgaard-Matilda Hamlin 7-6(7-1), 6-3
S2: Amanda Arleklo-Matilda Hamlin 3-6, 0-6
S2: Matilda Hamlin-Linn Ehrenström 6-3, 6-2
S2: Matilda Hamlin-Emma Milicevic 7-6, 6-2
S2: Karen Barbat-Matilda Hamlin 6-3, 6-0
S2: J Cabaj Awad-Matilda Hamlin 6-1, 6-1
S2: Matilda Hamlin-Paulina Wulcan 5-7, 6-4, 3-10

Marina Yudanov (7-0)
S4: Olga Helmi-Marina Yudanov 5-7, 4-6
S4: Sissi Schmidt Axelsson-Marina Yudanov 0-6, 1-6
S4: Mariana Yudanov-Jennie Brobeck 6-0, 6-0
S4: Marina Yudanov-Alexandra Viktorovitch 6-3, 6-3
S4: Emma Ek-Marina Yudanov 4-6, 4-6
S4: Kajsa Stegrell-Marina Yudanov 1-6, 2-6
S4: Marina Yudanov-Viktoria Morvayova 6-3, 6-3

Valeria Berner (4-2)
S3: Linn von Schewelov-Valeria Berner 3-6, 1-6
S3: Valeria Berner-Enni Zander 6-4, 6-3
S3: Valeria Berner-Anna Hermann 6-1, 6-0
S3: Ewijk Chayenne-Valeria Berner 6-3, 4-6, 10-7
S3: Beatrice Cedermark-Valeria Berner 5-7, 7-5, 10-1
S3: Valeria Berner-Jennifer Jussi 6-1, 3-6, 10-8

Dubblar: 12-2
D1: Eveliina Virtanen/Emilie Francati-Julia Rosenqvist/Jasmina Tinjic 1-6, 4-6
D2: Karina Jacobsgaard/Fredrikke Svarre-Valeria Berner/Matilda Hamlin 5-7, 6-7
D1: Arleklo/Melsted-Rosenqvist/Hamlin 1-6, 4-6
D2: S Schmidt Axelsson/von Schwelov-Berner/Yudanov 2-6, 1-6
D1: J Tinjic/J Rosenqvist-A Munozova/J Brobeck 7-5, 6-1
D2: M Hamlin/V Berner-E Zander/A Roesler 6-1, 6-2
D1: J Tinjic/M Hamlin-E Milicevic/C Rodhe-Moe 6-1, 6-1
D2: V Berner/M Yudanov-A Viktorovitch/A Hermann 6-3, 6-1
D1: C Lister/S Roma-J Tinjic/M Hamlin 4-6, 6-2, 10-6
D2: E Chayenne/M Malm-V Berner/M Yudanov 6-4, 4-6, 5-10
D1: J Cabaj Awad/B Cedermark-M Hamlin/J Tinjic 6-7, 1-6
D2: K Stegrell/M Ulvefeldt-V Berner/M Yudanov 2-6, 6-7
D1: J Tinjic/M Hamlin-P Wulcan/K Alenäs 6-3, 6-3
D2: V Berner/M Yudanov-V Morvayova/M Örnberg 4-6, 7-6, 8-10

Fair Play TK

Cornelia Lister (6-1)
S1: Cornelia Lister-Alexandra Almborg 6-2, 6-3
S1: Anette Munozova-Cornelia Lister 4-6, 6-1, 1-0(10-5)
S1: Eveliina Virtanen-Cornelia Lister 2-6, 0-6
S1: Cornelia Lister-Malin Ulvefeldt 6-3, 6-3
S1: Cornelia Lister-Andrea Raaholt 6-2, 1-6, 16-14
S1: Maja Örnberg-Cornelia Lister 2-6, 6-3, 5-10
S1: Cornelia Lister-Emma Milicevic 6-0, 6-3

Emma Laine (0-1)
S2: Valeria Gorlats-Emma Laine 6-1, 6-3

Karen Barbat (4-0)
S2: Karen Barbat-J Cabaj Awad 6-3, 6-3
S2: Karen Barbat-Matilda Hamlin 6-3, 6-0
S2: Paulina Wulcan-Karen Barbat 0-6, 3-6
S2: Karen Barbat-Anna Hermann 6-2, 6-1

Ewijik Chayenne (6-0)
S2: Ewijk Chayenne-Amanda Arleklo 6-0, 6-1
S3: Linn Ehrenström-Ewijk Chayenne 1-6, 0-6
S2: Emilie Francati-Ewijk Chayenne 6-7, 3-6
S3: Ewijk Chayenne-Beatrice Cedermark 6-7, 6-1, 10-6
S3: Ewijk Chayenne-Valeria Berner 6-3, 4-6, 10-7
S3: Ewijk Chayenne-Alexandra Viktorovitch 6-1, 6-3

Emma Ek (5-1)
S3: Emma Ek-Linn von Schewelov 6-0, 6-0
S4: Enni Zander-Emma Ek 1-6, 6-7(2-7)
S3: Karina Jacobsgaard-Emma Ek 6-4, 4-6, 4-10
S4: Emma Ek-Mirjam Björklund 7-5, 6-2
S4: Emma Ek-Marina Yudanov 4-6, 4-6
S3: Jennifer Jussi-Emma Ek 2-6, 2-6

Sandra Roma (3-0)
S4: Sandra Roma-Sissi Schmidt Axelsson 6-0, 6-0
S4: Mari Andersson-Sandra Roma 6-7, 5-7
S4: Viktoria Morvayova-Sandra Roma 2-6, 1-6

Sydney Berlin (1-0)
S4: Sydney Berlin-Nellie Jakobsson 6-1, 6-0

Dubblar: 13-1
D1: Cornelia Lister/Sandra Roma-Alexandra Almborg/Amanda Arleklo 7-5, 6-1
D2: Ewijk Chayenne/Mathilda Malm-Sissi Schmidt Axelsson/Linn von Schewelov 6-2, 6-0
D1: Munozova/Gorlats-Lister/Laine 6-1, 3-6, 2-10
D2: Brobeck/Zander-Chayenne/Malm 2-6, 2-6
D1: S Arvidsson/J Larsson-C Lister/S Roma 3-6, 3-6
D2: M Andersson/E Francati-E Chayenne/M Malm 2-6, 4-6
D1: C Lister/S Roma-M Ulvefeldt/B Cedermark  6-0, 6-1
D2: E Chayenne/M Malm-J Cabaj Awad/M Björklund 7-6, 6-4
D1: C Lister/S Roma-J Tinjic/M Hamlin 4-6, 6-2, 10-6
D2: E Chayenne/M Malm-V Berner/M Yudanov 6-4, 4-6, 5-10
D1: P Wulcan/K Alenäs-C Lister/S Roma 6-7, 2-6
D2: M Örnberg/V Morvayova-K Barbat/M Malm 2-6, 4-6
D1: C Lister/S Roma-A Hermann/A Viktorovitch 6-2, 6-1
D2: E Chayenne/M Malm-E Milicevic/N Jakobsson 6-2, 6-1

Helsingborgs TK

Eveliina Virtanen (0-3)
S1: Eveliina Virtanen-Julia Rosenqvist 2-6, 6-3, 0-1(5-10)
S1: Malene Helgö-Eveliina Virtanen 6-0, 6-3
S1: Eveliina Virtanen-Cornelia Lister 2-6, 0-6

Johanna Larsson (4-0)
S1: Maja Örnberg-Johanna Larsson 3-6, 2-6
S1: Johanna Larsson-Malin Ulvefeldt 6-4, 6-2
S1: Cecilie Melsted-Johanna Larsson 0-6, 1-6
S1: J Larsson-A Munozova 6-2, 6-4

Sofia Arvidsson (2-1)
S2: Paulina Wulcan-Sofia Arvidsson 3-6, 2-6
S2: Sofia Arvidsson-J Cabaj Awad 3-6, 3-6
S2: Sofia Arvidsson-Angela Roesler 6-0, 6-1

Viktoria Björk (1-0)
S2: Hanna Schmidt-Axelsson-Viktoria Björk 0-6, 3-6

Emilie Francati (3-1)
S2: Emilie Francati-Andrea Raaholt 6-0, 6-3
S2: Emma Milicevic-Emilie Francati 2-6, 4-6
S2: Emilie Francati-Ewijk Chayenne 6-7, 3-6
S3: Emilie Francati-Beatrice Cedermark 6-2, 4-6, 10-4

Karina Jacobsgaard (1-1)
S3: Karina Jacobsgaard-Matilda Hamlin 7-6(7-1), 6-3
S3: Karina Jacobsgaard-Emma Ek 6-4, 4-6, 4-10

Mari Andersson (5-1)
S3: Anna Hermann-Mari Andersson Jong 0-6, 2-6
S4: Mari Andersson-Sandra Roma 6-7, 5-7
S3: Jennifer Jussi-Mari Andersson 6-4, 1-6, 8-10
S4: Mari Andersson-Mirjam Björklund 7-5, 6-1
S3: Josephine Haraldson-Mari Andersson 0-6, 1-6
S3: Mari Andersson-Linn Ehrenström 6-0, 6-0

Olga Helmi (1-2)
S4: Olga Helmi-Marina Yudanov 5-7, 4-6
S4: Alexandra Viktorovitch-Olga Helmi 6-2, 6-4
S4: Sissi Schmidt Axelsson-Olga Helmi 2-6, 1-6

Emmy Thomasson (0-2)
S4: Viktoria Morvayova-Emmy Thomasson 6-1, 6-2
S4: Emmy Thomasson-Enni Zander 5-7, 4-6

Dubblar: 6-8
D1: Eveliina Virtanen/Emilie Francati-Julia Rosenqvist/Jasmina Tinjic 1-6, 4-6
D2: Karina Jacobsgaard/Fredrikke Svarre-Valeria Berner/Matilda Hamlin 5-7, 6-7
D1: Helgö/Milicevic-Virtanen/Francati 6-2, 6-3
D2: Hermann/Viktorovich-Björk/Andersson 7-5, 2-6, 10-7
D1: S Arvidsson/J Larsson-C Lister/S Roma 3-6, 3-6
D2: M Andersson/E Francati-E Chayenne/M Malm 2-6, 4-6
D1: P Wulcan/K Alenäs-J Larsson/M Andersson 6-7, 7-5, 10-8
D2: M Örnberg/V Morvayova-S Arvidsson/E Virtanen 6-4, 6-2
D1: E Francati/J Larsson-B Cedermark/M Ulvefeldt 6-1, 6-1
D2: S Arvidsson/M Andersson-M Björklund/J Cabaj Awad 7-6, 6-3
D1: C Melsted/J Haraldson-J Larsson/M Andersson 0-6, 0-6
D2: A Arleklo/H Schmidt-Axelsson-V Björk/O Helmi 4-6, 6-3, 6-10
D1: J Larsson/K Jacobsgaard-A Munozova/A Roesler 6-1, 6-2
D2: S Arvidsson/M Andersson-E Zander/L Ehrenström 6-2, 6-0

Lidköpings TK

Maja Örnberg (1-6)
S1: Malene Helgö-Maja Örnberg 6-7, 6-1, 1-0(10-7)
S1: Maja Örnberg-Malin Ulvefeldt 6-3, 6-7(4-7), 0-1(8-10)
S1: Maja Örnberg-Cecile Melsted 6-1, 6-0
S1: Maja Örnberg-Johanna Larsson 3-6, 2-6
S1: Anette Munozova-Maja Örnberg 6-0, 6-4
S1: Maja Örnberg-Cornelia Lister 2-6, 6-3, 5-10
S1: Andrea Raaholt-Maja Örnberg 6-4, 6-2

Paulina Wulcan (4-3)
S2: Emma Milicevic-Paulina Wulcan 2-6, 4-6
S2: Paulina Wulcan-Jacqueline Cabaj Awad 1-6, 3-6
S2: Paulina Wulcan-Hanna Schmidt Axelsson 6-3, 6-1
S2: Paulina Wulcan-Sofia Arvidsson 3-6, 2-6
S2: Valeria Gorlats-Paulina Wulcan 5-7, 2-6
S2: Paulina Wulcan-Karen Barbat 0-6, 3-6
S2: Matilda Hamlin-Paulina Wulcan 5-7, 6-4, 3-10

Klara Alenäs (0-2)
S3: Anna Hermann-Klara Alenäs 3-6, 6-4, 1-0(10-5)
S3: Klara Alenäs-Beatrice Cedermark 0-6, 1-6

Jennifer Jussi (2-5)
S4: Alexandra Viktorovitch-Jennifer Jussi 6-0, 6-1
S4: Jennifer Jussi-Kajsa Stegrell 2-6, 1-6
S3: Jennifer Jussi-Amanda Arleklo 7-6, 6-2
S3: Jennifer Jussi-Mari Andersson 6-4, 1-6, 8-10
S3: Enni Zander-Jennifer Jussi 4-6, 4-6
S3: Jennifer Jussi-Emma Ek 2-6, 2-6
S3: Valeria Berner-Jennifer Jussi 6-1, 3-6, 10-8

Viktoria Morvayova (3-2)
S4: Viktoria Morvayova-Linn von Schewlov 6-1, 6-3
S4: Viktoria Morvayova-Emmy Thomasson 6-1, 6-2
S4: Jennie Brobeck-Viktoria Morvayova 6-3, 6-7, 9-11
S4: Viktoria Morvayova-Sandra Roma 2-6, 1-6
S4: Marina Yudanov-Viktoria Morvayova 6-3, 6-3

Dubblar: 6-8
D1: Malene Helgö/Emma Milicevic-Paulina Wulcan/Klara Alenäs 6-4, 6-3
D2: Anna Hermann/Alexandra Viktorovitch-Maja Örnberg/Jennifer Jussi 4-6, 6-3, 1-0
D1: Wulcan/Alenäs-Björklund/Cabaj Awad 2-6, 0-6
D2: Örnberg/Ehn-Stegrell/Ulvefeldt 0-6, 0-6
D1: M Örnberg/K Alenäs-C Melsted/A Arleklo 6-1, 6-1
D2: P Wulcan/V Morvayova-H Schmidt-Axelsson/L von Schwelov 7-5, 6-4
D1: P Wulcan/K Alenäs-J Larsson/M Andersson 6-7, 7-5, 10-8
D2: M Örnberg/V Morvayova-S Arvidsson/E Virtanen 6-4, 6-2
D1: A Munozova/V Gorlats-P Wulcan/K Alenäs 7-5, 7-6
D2: J Brobeck/L Ehrenström-M Örnberg/V Morvayova 1-6, 3-6
D1: P Wulcan/K Alenäs-C Lister/S Roma 6-7, 2-6
D2: M Örnberg/V Morvayova-K Barbat/M Malm 2-6, 4-6
D1: J Tinjic/M Hamlin-P Wulcan/K Alenäs 6-3, 6-3
D2: V Berner/M Yudanov-V Morvayova/M Örnberg 4-6, 7-6, 8-10

Näsbyparks TK

Anette Munozova (5-2)
S1: Malin Ulvefeldt-Anette Munozova 3-6, 4-6
S1: Anette Munozova-Cornelia Lister 4-6, 6-1, 1-0(10-5)
S1: Julia Rosenqvist-Anette Munozova 7-5, 1-6, 7-10
S1: Anette Munozova-Ida Jarlskog 6-3, 6-1
S1: Anette Munozova-Maja Örnberg 6-0, 6-4
S1: Caroline Rodhe-Moe-Anette Munozova 6-2, 6-4
S1: J Larsson-A Munozova 6-2, 6-4

Valeria Gorlats (1-2)
S2: Valeria Gorlats-Emma Laine 6-1, 6-3
S2: Valeria Gorlats-Paulina Wulcan 5-7, 2-6
S2: Malene Helgö-Valeria Gorlats 6-1, 6-3

Angela Roesler (0-2)
S2: Beatrice Cedermark-Angela Roesler 6-1, 6-0
S2: Sofia Arvidsson-Angela Roesler 6-0, 6-1

Linn Ehrenström (0-5)
S3: Mirjam Björklund-Linn Ehrenström 6-4, 6-3
S3: Linn Ehrenström-Ewijk Chayenne 1-6, 0-6
S2: Matilda Hamlin-Linn Ehrenström 6-3, 6-2
S2: Linn Ehrenström-Hanna Schmidt-Axelsson 2-6, 1-6
S3: Mari Andersson-Linn Ehrenström 6-0, 6-0

Enni Zander (2-5)
S4: Kajsa Stegrell-Enni Zander 7-5, 6-4
S4: Enni Zander-Emma Ek 1-6, 6-7(2-7)
S3: Valeria Berner-Enni Zander 6-4, 6-3
S3: Enni Zander-Josephine Haraldson 6-1, 6-0
S3: Enni Zander-Jennifer Jussi 4-6, 4-6
S3: Emma Milicevic-Enni Zander 6-2, 6-2
S4: Emmy Thomasson-Enni Zander 5-7, 4-6

Jennie Brobeck (1-3)
S4: Mariana Yudanov-Jennie Brobeck 6-0, 6-0
S4: Jennie Brobeck-Amanda Arleklo 6-4, 6-3
S4: Jennie Brobeck-Viktoria Morvayova 6-3, 6-7, 9-11
S4: Alexandra Viktorovitch-Jennie Brobeck 6-1, 6-1

Dubblar: 4-10
D1: Beatrice Cedermark/Malin Ulvefeldt-Jennie Brobeck/Anette Munozova 5-7, 5-7
D2: Mirjam Björklund/Kajsa Stegrell-Angela Roesler/Enni Zander 6-3, 6-4
D1: Munozova/Gorlats-Lister/Laine 6-1, 3-6, 2-10
D2: Brobeck/Zander-Chayenne/Malm 2-6, 2-6
D1: J Tinjic/J Rosenqvist-A Munozova/J Brobeck 7-5, 6-1
D2: M Hamlin/V Berner-E Zander/A Roesler 6-1, 6-2
D1: A Munozova/J Brobeck-I Jarlskog/J Haraldson 6-3, 6-1
D2: A Roesler/E Zander-H Schmidt-Axelsson/A Arleklo 4-6, 2-6
D1: A Munozova/V Gorlats-P Wulcan/K Alenäs 7-5, 7-6
D2: J Brobeck/L Ehrenström-M Örnberg/V Morvayova 1-6, 3-6
D1: C Rodhe-Moe/M Helgö-A Munozova/J Brobeck 6-4, 6-2
D2: A Hermann/E Milicevic-V Gorlats/A Roesler 5-7, 3-6
D1: J Larsson/K Jacobsgaard-A Munozova/A Roesler 6-1, 6-2
D2: S Arvidsson/M Andersson-E Zander/L Ehrenström 6-2, 6-0

SALK

Malin Ulvefeldt (2-5)
S1: Malin Ulvefeldt-Anette Munozova 3-6, 4-6
S1: Maja Örnberg-Malin Ulvefeldt 6-3, 6-7(4-7), 0-1(8-10)
S1: Malin Ulvefeldt-Malene Helgö 6-2, 5-7, 7-10
S1: Cornelia Lister-Malin Ulvefeldt 6-3, 6-3
S1: Johanna Larsson-Malin Ulvefeldt 6-4, 6-2
S1: Malin Ulvefedlt-Andrea Raaholt 6-3, 6-3
S1: Cecilie Melsted-Malin Ulvefeldt 7-6, 2-6, 10-6

Jacqueline Cabaj Awad (5-1)
S2: Paulina Wulcan-Jacqueline Cabaj Awad 1-6, 3-6
S2: Jacqueline Cabaj Awad-Emma Milicevic 6-2, 6-2
S2: Karen Barbat-J Cabaj Awad 6-3, 6-3
S2: Sofia Arvidsson-J Cabaj Awad 3-6, 3-6
S2: J Cabaj Awad-Matilda Hamlin 6-1, 6-1
S2: Josephine Haraldson-J Cabaj Awad 0-6, 1-6

Beatrice Cedermark (4-2)
S2: Beatrice Cedermark-Angela Roesler 6-1, 6-0
S3: Klara Alenäs-Beatrice Cedermark 0-6, 1-6
S3: Beatrice Cedermark-Anna Hermann 6-4, 2-6, 10-7
S3: Ewijk Chayenne-Beatrice Cedermark 6-7, 6-1, 10-6
S3: Emilie Francati-Beatrice Cedermark 6-2, 4-6, 10-4
S3: Beatrice Cedermark-Valeria Berner 5-7, 7-5, 10-1

Mirjam Björklund (2-2)
S3: Mirjam Björklund-Linn Ehrenström 6-4, 6-3
S4: Mirjam Björklund-Alexandra Viktorovitch 6-2, 6-3
S4: Emma Ek-Mirjam Björklund 7-5, 6-2
S4: Mari Andersson-Mirjam Björklund 7-5, 6-1

Ebba Rosberg (1-0)
S3: Amanda Arleklo-Ebba Rosberg 3-6, 5-7

Kajsa Stegrell (3-1)
S4: Kajsa Stegrell-Enni Zander 7-5, 6-4
S4: Jennifer Jussi-Kajsa Stegrell 2-6, 1-6
S4: Kajsa Stegrell-Marina Yudanov 1-6, 2-6
S4: Sissi Schmidt Axelsson-Kajsa Stegrell 1-6, 4-6

Dubblar: 7-7
D1: Beatrice Cedermark/Malin Ulvefeldt-Jennie Brobeck/Anette Munozova 5-7, 5-7
D2: Mirjam Björklund/Kajsa Stegrell-Angela Roesler/Enni Zander 6-3, 6-4
D1: Wulcan/Alenäs-Björklund/Cabaj Awad 2-6, 0-6
D2: Örnberg/Ehn-Stegrell/Ulvefeldt 0-6, 0-6
D1: M Björklund/J Cabaj Awad-M Helgö/E Milicevic 6-4, 2-6, 10-2
D2: K Stegrell/M Ulvefeldt-A Hermann/A Viktorovitch 3-6, 6-3, 10-4
D1: C Lister/S Roma-M Ulvefeldt/B Cedermark  6-0, 6-1
D2: E Chayenne/M Malm-J Cabaj Awad/M Björklund 7-6, 6-4
D1: E Francati/J Larsson-B Cedermark/M Ulvefeldt 6-1, 6-1
D2: S Arvidsson/M Andersson-M Björklund/J Cabaj Awad 7-6, 6-3
D1: J Cabaj Awad/B Cedermark-M Hamlin/J Tinjic 6-7, 1-6
D2: K Stegrell/M Ulvefeldt-V Berner/M Yudanov 2-6, 6-7
D1: I Jarlskog/C Melsted/M Ulvefeldt/Cabaj Awad 4-6, 7-6, 4-10
D2: A Arleklo/S Schmidt Axelsson-K Stegrell/E Rosberg 0-6, 3-6

Tabergsdalens TK

Malene Helgö (5-0)
S1: Malene Helgö-Maja Örnberg 6-7, 6-1, 1-0(10-7)
S1: Malene Helgö-Eveliina Virtanen 6-0, 6-3
S1: Malin Ulvefeldt-Malene Helgö 6-2, 5-7, 7-10
S2: Malene Helgö-Alexandra Almborg 5-0 uppgivet
S2: Malene Helgö-Valeria Gorlats 6-1, 6-3

Caroline Rodhe-Moe (2-1)
S1: Jasmina Tinjic-Caroline Rodhe-Moe 6-0 uppgiven
S1: Caroline Rohde-Moe-Cecilie Melsted 5-7, 1-6
S1: Caroline Rodhe-Moe-Anette Munozova 6-2, 6-4

Emma Milicevic (1-5)
S2: Emma Milicevic-Paulina Wulcan 2-6, 4-6
S2: Emma Milicevic-Emilie Francati 2-6, 4-6
S2: Jacqueline Cabaj Awad-Emma Milicevic 6-2, 6-2
S2: Matilda Hamlin-Emma Milicevic 7-6, 6-2
S3: Emma Milicevic-Enni Zander 6-2, 6-2
S1: Cornelia Lister-Emma Milicevic 6-0, 6-3

Anna Hermann (2-4)
S3: Anna Hermann-Klara Alenäs 3-6, 6-4, 1-0(10-5)
S3: Anna Hermann-Mari Andersson Jong 0-6, 2-6
S3: Beatrice Cedermark-Anna Hermann 6-4, 2-6, 10-7
S3: Valeria Berner-Anna Hermann 6-1, 6-0
S3: Anna Hermann-Hanna Schmidt Axelsson 6-3, 6-3
S2: Karen Barbat-Anna Hermann 6-2, 6-1

Alexandra Viktorovitch (4-3)
S4: Alexandra Viktorovitch-Jennifer Jussi 6-0, 6-1
S4: Alexandra Viktorovitch-Olga Helmi 6-2, 6-4
S4: Mirjam Björklund-Alexandra Viktorovitch 6-2, 6-3
S4: Marina Yudanov-Alexandra Viktorovitch 6-3, 6-3
S4: Alexandra Viktorovitch-Amanda Arleklo 6-1, 6-0
S4: Alexandra Viktorovitch-Jennie Brobeck 6-1, 6-1
S3: Ewijk Chayenne-Alexandra Viktorovitch 6-1, 6-3

Nellie Jakobsson (0-1)
S4: Sydney Berlin-Nellie Jakobsson 6-1, 6-0

Dubblar: 7-7
D1: Malene Helgö/Emma Milicevic-Paulina Wulcan/Klara Alenäs 6-4, 6-3
D2: Anna Hermann/Alexandra Viktorovitch-Maja Örnberg/Jennifer Jussi 4-6, 6-3, 1-0
D1: Helgö/Milicevic-Virtanen/Francati 6-2, 6-3
D2: Hermann/Viktorovich-Björk/Andersson 7-5, 2-6, 10-7
D1: M Björklund/J Cabaj Awad-M Helgö/E Milicevic 6-4, 2-6, 10-2
D2: K Stegrell/M Ulvefeldt-A Hermann/A Viktorovitch 3-6, 6-3, 10-4
D1: J Tinjic/M Hamlin-E Milicevic/C Rodhe-Moe 6-1, 6-1
D2: V Berner/M Yudanov-A Viktorovitch/A Hermann 6-3, 6-1
D1: C Rodhe-Moe/Hermann-I Jarlskog/C Melsted 6-3, 6-2
D2: E Milicevic/M Helgö-H Schmidt-Axelsson/A Almborg 5-7, 6-4, 10-5
D1: C Rodhe-Moe/M Helgö-A Munozova/J Brobeck 6-4, 6-2
D2: A Hermann/E Milicevic-V Gorlats/A Roesler 5-7, 3-6
D1: C Lister/S Roma-A Hermann/A Viktorovitch 6-2, 6-1
D2: E Chayenne/M Malm-E Milicevic/N Jakobsson 6-2, 6-1

Senaste

Leo Borg klättrar rejält på juniorrankingen

Måns Dahlberg, Leo Borg och Klara Milicevic är rankade på topp 100.

Peterson och Hennemann missar Fed Cup

Östlund och Lövqvist ersätter.

Vecka 5 | Här är de svenska inslagen i ITF-tävlingarna

Markus Eriksson föll i första omgången i challengern i Quimper

Krönika: Mikael Ymer är en vinnare och förebild

Ante Filip Tepic, tränare och skribent, om Ymers vecka i Melbourne.

Linus Carlsson Halldin och Olivia Malm vinnare i JSM

Tvillingarna Wallin vann U21-SM.