De vann flest matcher i elitserien

0
Isak Arvidsson (Foto: Henrik Gustavsson/SweTennis)
Isak Arvidsson (Foto: Henrik Gustavsson/SweTennis)

Individuell matchstatistik från elitserien är intressant. Vad betyder de utländska spelarna för sina lag och kan man se några tendenser?

Att Isak Arvidsson är guld värd för ett lag är det inget snack om. Han spelade bara förstasingeln och vann alla sina matcher och bara en förlust i dubbel.

Daniel Appelgren har haft en fin utveckling i höst och den bilden förstärks när man ser hans resultat i elitserien.

Carl Bergman har lagt av sedan några år tillbaka, men har fortfarande hög kapacitet. Han gick också obesegrade genom elitserien för sitt Helsingborg.

Fair Play TK

Isak Arvidsson (6-0)
S1: Christian Samuelsson-Isak Arvidsson 4-6, 3-6
S1: Isak Arvidsson-Dragos Madaras 6-4, 3-6, 10-3
S1: Isak Arvidsson-Patrik Rosenholm 6-3, 6-2
S1: Isak Arvidsson-Lucas Renard 2-6, 6-4, 10-7
S1: Isak Arvidsson-Nima Madani 6-1, 6-2
S1: Robert Rasmussen-Isak Arvidsson 5-7, 5-7

Pablo Figueroa (2-3)
S2: Daniel Appelgren-Pablo Figueroa 6-2, 6-7, 10-7
S2: Pablo Figueroa-Fred Simonsson 5-7, 4-6
S2: Pavol Cervenak-Pablo Figueroa 7-6, 6-7, 10-8
S3: Pablo Figueroa-Kenzo Koistila Larsson 6-3, 6-0
S3: Ilir Bashota-Pablo Figueroa 0-6, 2-6

Daniel Windahl (3-2)
S2: Daniel Windahl-Christian Sigsgaard 6-4, 5-7, 10-12
S2: Daniel Windahl-Milos Sekulic 7-5, 6-2
S1: Oscar Otte-Daniel Windahl 6-4, 7-6
S2: Daniel Windahl-Bijan Saidizand 6-3, 6-3
S2: Emil Johansson-Daniel Windahl 3-6, 3-6

Daniel Berta (3-1)
S3: Nicklas Timfjord-Daniel Berta 4-6, 6-4, 7-10
S3: Daniel Berta-Maxim Landa 6-3, 6-3
S3: Filip Prpic-Daniel Berta 7-5, 4-6, 10-3
S4: Daniel Berta-Otto Byman 6-1, 6-1

Ervin Eleskovic (4-1)
S4: Ervin Eleskovic-Linus Bergevi 7-5, 6-1
S3: Ervin Eleskovic-Jonathan Mridha 6-4, 3-6, 9-11
S3: Ervin Eleskovic-Vincent Eriksson 6-2, 6-4
S4: Robin Borg-Ervin Eleskovic 2-6, 3-6
S4: William Lindqvist-Nilsson-Ervin Eleskovic 3-6, 2-6

Martin Pederson (3-0)
S4: Johan Beigart-Martin Pedersen 2-6, 2-6
S4: Martin Pedersen-Carl Johan Prioset 6-0, 6-1
S4: Martin Pedersen-Gilbert Jäger 6-4, 6-3

Dubblar: 11-3
D1: C Samuelsson/D Appelgren-D Windahl/P Figueroa 4-6, 4-6
D2: N Timfjord/J Beigart-E Eleskovic/M Pedersen 7-6, 6-1
D1: I Arvidsson/D Berta-D Madaras/O Forsell 6-3, 6-0
D2: P Figueroa/D Windahl-C Sisgaard/J Berg 6-7, 7-6, 10-6
D1: I Arvidsson/D Berta-F Simonsson/J Mridha 6-4, 6-4
D2: P Figueroa/M Pedersen-J Engström/C J Prioset 6-0, 6-1
D1: I Arvidsson/D Berta-J Johansson/M Sekulic 6-3, 3-6, 2-10
D2: P Figueroa/M Pedersen-L Renard/V Eriksson 7-6, 6-4
D1: O Otte/P Cervenak-I Arvidsson/D Berta 6-2, 6-2
D2:  F Prpic/R Borg-P Figueroa/E Eleskovic 2-6, 6-3, 5-10
D1: I Arvidsson/D Berta-N Madani/B Saidizand 6-2, 6-1
D2: P Figueroa/E Eleskovic-K Koistila Larsson/O Byman 6-2, 6-2
D1: S Falkenström/R Rasmussen-I Arvidsson/D Berta 6-7, 6-7
D2: E Johansson/I Bashota-P Figueroa/E Eleskovic 4-6, 1-6

GLTK

Christian Samuelsson (1-6)
S1: Christian Samuelsson-Isak Arvidsson 4-6, 3-6
S1: Oscar Pallin-Christian Samuelsson 6-2, 7-6 (7-5)
S1: Lucas Renard-Christian Samuelsson 7-5, 6-4
S1: Christian Samuelsson-Erik Chvojka 6-2, 3-6, 10-8
S1: Dragos Madaras-Christian Samuelsson 7-6, 6-4
S1: Christian Samuelsson-Patrik Rosenholm 5-7, 7-6, 1-10
S1: Oscar Otte-Christian Samuelsson 6-1, 6-1

Daniel Appelgren (6-1)
S2: Daniel Appelgren-Pablo Figueroa 6-2, 6-7, 10-7
S2: Robert Rasmussen-Daniel Appelgren 6-4, 0-6, 5-10
S2: Milos Sekulic-Daniel Appelgren 6-2, 6-4
S2: Daniel Appelgren-August Zetterberg 7-5, 6-4
S2: Philip Ornö-Daniel Appelgren 6-4, 6-7, 7-10
S2: Daniel Appelgren-Fred Simonsson 6-4, 7-5
S2: Pavol Cervenak-Daniel Appelgren 6-7, 4-6

Nicklas Timfjord (3-2)
S3: Nicklas Timfjord-Daniel Berta 4-6, 6-4, 7-10
S3: Rickard Holmström-Nicklas Timfjord 6-2, 6-3
S4: Nicklas Timfjord-Nils Heimer 6-4, 6-2
S4: Christian Sigsgaard-Nicklas Timfjord 6-4, 4-6, 7-10
S4: Nicklas Timfjord-Jacob Engström 6-1, 6-0

Jesper Brunström (1-4)
S3: Joachim Johansson-Jesper Brunström 6-4, 6-0
S3: Jesper Brunström-Marcel Zimmerman 2-6, 2-6
S3: Carl Bergman-Jesper Brunström 5-7, 6-3, 10-4
S3: Jesper Brunström-Jonathan Mridha 7-5, 2-6, 5-10
S3: Johan Berg-Jesper Brunström 1-6, 5-7

Johan Beigart (1-1)
S4: Johan Beigart-Martin Pedersen 2-6, 2-6
S4: Robin Borg-Johan Beigart 2-6, 5-7

Pierre Bonfre (0-1)
S4: Staffan Falkenström-Pierre Bonfre 7-5, 6-0
S4: Gilbert Jäger-Pierre Bonfre 6-2, 7-5

Dubblar: 8-6
D1: C Samuelsson/D Appelgren-D Windahl/P Figueroa 4-6, 4-6
D2: N Timfjord/J Beigart-E Eleskovic/M Pedersen 7-6, 6-1
D1: O Pallin/I Bashota-C Samuelsson/D Appelgren 4-6, 2-6
D2: R Holmström/S Falkenström-J Beigart/N Timfjord 6-4, 6-7, 7-10
D1: J Johansson/L Renard-D Appelgren/C Samuelsson 6-4, 6-4
D2: I Tubic/M Sekulic-J Beigart/J Brunström 2-6, 6-4, 7-10
D1: D Appelgren/C Samuelsson-E Chvojka 6-2, 6-2
D2: J Beigart/N Timfjord-M Zimmerman/J Settergren 5-7, 2-6
D1: O Forsell/P Ornö-D Appelgren/C Samuelsson 6-7, 5-7
D2: C Bergman/C Sigsgaard-J Beigart/N Timfjord 4-6, 6-1, 10-3
D1: C Samuelsson/D Appelgren-F Simonsson/J Mridha 4-6, 6-4, 10-7
D2: N Timfjord/J Brunström-D Hammar/A Siljeström 2-6, 6-4, 10-6
D1: P Cervenak/O Otte-C Samuelsson/D Appelgren 3-6, 6-3, 14-16
D2: F Prpic/R Borg-J Beigart/J Brunström 2-5 uppgiven

Helsingborgs TK

Dragos Madaras (3-4)
S1: Erik Chvojka-Dragos Madaras 7-6(7-0), 2-6, 10-5
S1: Isak Arvidsson-Dragos Madaras 6-4, 3-6, 10-3
S1: Dragos Madaras-Oscar Otte 3-6, 3-6
S1: Patrik Rosenholm-Dragos Madaras 3-6, 2-6
S1: Dragos Madaras-Christian Samuelsson 7-6, 6-4
S1: Dragos Madaras-Robert Rasmussen 6-2, 6-4
S1: Mikael Ymer-Dragos Madaras 6-4, 6-1

Oscar Forsell (1-3)
S2: Oscar Forsell-Pavol Cervenak 1-6, 3-6
S3: Jonathan Mridha-Oscar Forsell 6-2, 6-2
S2: Oscar Forsell-Rickard Holmström 7-6, 6-7, 10-2
S2: Lucas Renard-Oscar Forsell 6-4, 7-5

Christian Sisgaard (2-1)
S2: Daniel Windahl-Christian Sigsgaard 6-4, 5-7, 10-12
S4: Christian Sigsgaard-Nicklas Timfjord 6-4, 4-6, 7-10
S4: Christian Sigsgaard-Staffan Falkenström 2-6, 6-3, 10-4

Philip Ornö (0-2)
S2: Fred Simonsson-Philip Ornö 6-3, 6-4
S2: Philip Ornö-Daniel Appelgren 6-4, 6-7, 7-10

Carl Bergman (5-0)
S2: Nima Madani-Carl Bergman 1-6, 0-6
S3: Carl Bergman-Filip Prpic 7-6, 6-4
S3: Carl Bergman-Jesper Brunström 5-7, 6-3, 10-4
S3: Carl Bergman-Ilir Bashota 6-1, 6-1
S3: Stefan Frljanic-Carl Bergman 3-6, 2-6

Maxim Landa (3-2)
S3: Marcel Zimmermann-Maxim Landa 6-2, 6-0
S3: Daniel Berta-Maxim Landa 6-3, 6-3
S4: Maxim Landa-Johan Berg 7-6, 6-2
S4: Johan Garpered-Maxim Landa 4-6, 4-6
S4: Gilbert Jäger-Maxim Landa 3-6, 2-6

Jonas Berg (0-1)
S4: Johan Settergren-Jonas Berg 6-4, 6-4

Linus Bergevi (0-1)
S4: Ervin Eleskovic-Linus Bergevi 7-5, 6-1

Dubblar: 6-8
D1: M Zimmerman/J Settergren-D Madaras/O Forsell 6-3, 6-1
D2: E Chovjka/N Szymanski-C Bergman/J Berg 3-6, 1-6
D1: I Arvidsson/D Berta-D Madaras/O Forsell 6-3, 6-0
D2: P Figueroa/D Windahl-C Sisgaard/J Berg 6-7, 7-6, 10-6
D1: O Forsell/D Madaras-P Cervenak/F Prpic 4-6, 4-6
D2: J Berg/C Bergman-O Otte/R Borg 6-3, 6-3
D1: F Simonsson/J Mridha-P Ornö/O Forsell 7-6, 6-2
D2: P Rosenholm/D Hammar-D Madaras/L Bergevi 6-3, 7-6
D1: O Forsell/P Ornö-D Appelgren/C Samuelsson 6-7, 5-7
D2: C Bergman/C Sigsgaard-J Beigart/N Timfjord 4-6, 6-1, 10-3
D1: D Madaras/O Forsell-R Rasmussen/W Lindqvist-Nilsson 6-1, 6-2
D2: C Bergman/C Sigsgaard-R Holmström/S Falkenström 3-6, 6-2, 10-4
D1: L Renard/E Ymer-C Bergman/O Forsell 1-6, 6-3, 7-10
D2: M Sekulic/I Tubic-D Madaras/M Landa 6-1, 6-4

KLTK 

Patrik Rosenholm (3-4)
S1: Oscar Otte-Patrik Rosenholm 6-1, 6-2
S1: Patrik Rosenholm-Lucas Renard 4-6, 1-6
S1: Isak Arvidsson-Patrik Rosenholm 6-3, 6-2
S1: Patrik Rosenholm-Dragos Madaras 3-6, 2-6
S1: Patrik Rosenholm-Oscar Pallin 7-5, 7-6
S1: Christian Samuelsson-Patrik Rosenholm 5-7, 7-6, 1-10
S1: Patrik Rosenholm-Erik Chvojka 1-2 uppgiven

Fred Simonsson (4-3)
S2: Pavol Cervenak-Fred Simonsson 7-6, 4-6, 10-8
S2: Fred Simonsson-Milos Sekulic 4-6, 6-7(4-7)
S2: Pablo Figueroa-Fred Simonsson 5-7, 4-6
S2: Fred Simonsson-Philip Ornö 6-3, 6-4
S2: Fred Simonsson-Robert Rasmussen 6-0, 7-5
S2: Daniel Appelgren-Fred Simonsson 6-4, 7-5
S2: Fred Simonsson-Nima Madani 6-2, 6-1

Jonathan Mridha (5-1)
S3: Filip Prpic-Jonathan Mridha 6-3, 6-4
S3: Jonathan Mridha-Igor Tubic 6-2, 6-2
S3: Ervin Eleskovic-Jonathan Mridha 6-4, 3-6, 9-11
S3: Jonathan Mridha-Oscar Forsell 6-2, 6-2
S3: Jonathan Mridha-Rickard Holmström 7-5, 6-7, 10-4
S3: Jesper Brunström-Jonathan Mridha 7-5, 2-6, 5-10

Andreas Siljeström (1-0)
S3: Andreas Siljeström-Marcel Zimmerman 1-0 uppgiven

Jacob Engström (0-2)
S4: Robin Borg-Jacob Engström 7-5, 2-6, 13-11
S4: Nicklas Timfjord-Jacob Engström 6-1, 6-0

Johan Garpered (0-2)
S4: Johan Garpered-Maxim Landa 4-6, 4-6
S4: Johan Garpered-Staffan Falkenström 2-6, 1-6

Carl Johan Prioset (0-2)
S4: Carl Johan Prioset-Karl Friberg 2-6, 2-6
S4: Martin Pedersen-Carl Johan Prioset 6-0, 6-1

Daniel Hammar (1-0)
S4: Daniel Hammar-Johan Settergren 6-3, 7-6

Dubblar: 7-7
D1: O Otte/P Cervenak-F Simonsson/J Mridha 7-6, 4-6, 10-12
D2: F Prpic/R Borg-D Hammar/P Rosenholm 3-6, 6-7
D1: F Simonsson/J Mridha-L Renard/J Johansson 4-6, 6-3, 10-5
D2: P Rosenholm/D Hammar-M Sekulic/I Tubic 2-6, 2-6
D1: I Arvidsson/D Berta-F Simonsson/J Mridha 6-4, 6-4
D2: P Figueroa/M Pedersen-J Engström/C J Prioset 6-0, 6-1
D1: F Simonsson/J Mridha-P Ornö/O Forsell 7-6, 6-2
D2: P Rosenholm/D Hammar-D Madaras/L Bergevi 6-3, 7-6
D1: F Simonsson/J Mridha-O Pallin/R Holmström 7-5, 6-2
D2: P Rosenholm/D Hammar-S Falkenström/R Rasmussen 6-1, 5-7, 10-6
D1: C Samuelsson/D Appelgren-F Simonsson/J Mridha 4-6, 6-4, 10-7
D2: N Timfjord/J Brunström-D Hammar/A Siljeström 2-6, 6-4, 10-6
D1: F Simonsson/A Siljeström-E Chvojka/A Jonsson 6-2, 3-6, 10-8
D2: P Rosenholm/D Hammar-M Zimmermann/J Settergren 6-3, 7-6

Lidköpings TK

Oscar Pallin (1-3)
S1: Lucas Renard-Oscar Pallin 2-6, 6-2, 10-4
S1: Oscar Pallin-Christian Samuelsson 6-2, 7-6 (7-5)
S1: Oscar Pallin-Oscar Otte 3-6, 3-6
S1: Patrik Rosenholm-Oscar Pallin 7-5, 7-6

Robert Rasmusson (0-7)
S2: Joachim Johansson-Robert Rasmussen 6-2, 6-1
S2: Robert Rasmussen-Daniel Appelgren 6-4, 0-6, 5-10
S1: Kevin Krawietz-Robert Rasmussen 6-2, 6-4
S2: Robert Rasmussen-Pavel Cervenak 3-6, 6-7
S2: Fred Simonsson-Robert Rasmussen 6-0, 7-5
S1: Dragos Madaras-Robert Rasmussen 6-2, 6-4
S1: Robert Rasmussen-Isak Arvidsson 5-7, 5-7

Rickard Holmström (2-4)
S3: Stefan Frljanic-Rickard Holmström 1-6, 2-6
S3: Rickard Holmström-Nicklas Timfjord 6-2, 6-3
S2: Erik Chovjka-Rickard Holmström 6-3, 7-5
S3: Rickard Holmström-Filip Prpic 6-3, 2-6, 6-10
S3: Jonathan Mridha-Rickard Holmström 7-5, 6-7, 10-4
S2: Oscar Forsell-Rickard Holmström 7-6, 6-7, 10-2

Ilir Bashota (0-3)
S3: August Zetterberg-Ilir Bashota 6-2, 3-6, 14-12
S3: Carl Bergman-Ilir Bashota 6-1, 6-1
S3: Ilir Bashota-Pablo Figueroa 0-6, 2-6

Staffan Falkenström (4-2)
S4: Jonas Eriksson Ziverts-Staffan Falkenström 6-3, 3-6, 10-8
S4: Staffan Falkenström-Pierre Bonfre 7-5, 6-0
S4: Marcel Zimmermann-Staffan Falkenström 3-6, 3-6
S4: Staffan Falkenström-Johan Berg 6-0, 6-3
S4: Johan Garpered-Staffan Falkenström 2-6, 1-6
S4: Christian Sigsgaard-Staffan Falkenström 2-6, 6-3, 10-4

Emil Johansson (0-1)
S2: Emil Johansson-Daniel Windahl 3-6, 3-6

William Lindqvist-Nilsson (0-1)
S4: William Lindqvist-Nilsson-Ervin Eleskovic 3-6, 2-6

Dubblar: 1-13
D1: M Sekulic/I Tubic-E Johansson/R Rasmussen 6-2, 6-3
D2: J Eriksson Ziverts/K Friberg-S Falkenström/R Holmström 6-3, 3-6, 10-6
D1: O Pallin/I Bashota-C Samuelsson/D Appelgren 4-6, 2-6
D2: R Holmström/S Falkenström-J Beigart/N Timfjord 6-4, 6-7, 7-10
D1: K Krawietz/E Chvojka-O Pallin/R Rasmussen 6-4, 6-2
D2: M Zimmermann/J Settergren-R Holmström/S Falkenström 6-1, 6-2
D1: O Pallin/R Holmström-O Otte/P Cervenak 7-6, 6-4
D2: S Falkenström/R Rasmussen-F Prpic/R Borg 3-6, 6-4, 4-10
D1: F Simonsson/J Mridha-O Pallin/R Holmström 7-5, 6-2
D2: P Rosenholm/D Hammar-S Falkenström/R Rasmussen 6-1, 5-7, 10-6
D1: D Madaras/O Forsell-R Rasmussen/W Lindqvist-Nilsson 6-1, 6-2
D2: C Bergman/C Sigsgaard-R Holmström/S Falkenström 3-6, 6-2, 10-4
D1: S Falkenström/R Rasmussen-I Arvidsson/D Berta 6-7, 6-7
D2: E Johansson/I Bashota-P Figueroa/E Eleskovic 4-6, 1-6

SALK 

Lucas Renard (4-3)
S1: Lucas Renard-Oscar Pallin 2-6, 6-2, 10-4
S1: Patrik Rosenholm-Lucas Renard 4-6, 1-6
S1: Lucas Renard-Christian Samuelsson 7-5, 6-4
S1: Isak Arvidsson-Lucas Renard 2-6, 6-4, 10-7
S1: Erik Cvojka-Lucas Renard 4-6, 6-2, 10-7
S3: Lucas Renard-Filip Prpic 6-1, 3-6, 7-10
S2: Lucas Renard-Oscar Forsell 6-4, 7-5

Elias Ymer (1-0)
S1: Elias Ymer-Oscar Otte 6-0, 6-4

Mikael Ymer (1-1)
S2: Mikael Ymer-Pavol Cervenak 6-1, 2-6, 8-10
S1: Mikael Ymer-Dragos Madaras 6-4, 6-1

Milos Sekulic (4-1)
S2: Fred Simonsson-Milos Sekulic 4-6, 6-7(4-7)
S2: Milos Sekulic-Daniel Appelgren 6-2, 6-4
S2: Daniel Windahl-Milos Sekulic 7-5, 6-2
S2: August Zetterberg-Milos Sekulic 2-6, 3-6
S4: Milos Sekulic-Robin Borg 6-1, 6-2

Joachim ”Pim-Pim” Johansson (2-0)
S2: Joachim Johansson-Robert Rasmussen 6-2, 6-1
S3: Joachim Johansson-Jesper Brunström 6-4, 6-0

Stefan Frljanic (0-2)
S3: Stefan Frljanic-Rickard Holmström 1-6, 2-6
S3: Stefan Frljanic-Carl Bergman 3-6, 2-6

Igor Tubic (0-1)
S3: Jonathan Mridha-Igor Tubic 6-2, 6-2

Vincent Eriksson (1-1)
S3: Ervin Eleskovic-Vincent Eriksson 6-2, 6-4
S3: Nima Madani-Vincent Eriksson 4-6, 7-5, 5-10

Karl Friberg (0-1)
S4: Carl Johan Prioset-Karl Friberg 2-6, 2-6

Jonas Eriksson Zierts (1-0)
S4: Jonas Eriksson Ziverts-Staffan Falkenström 6-3, 3-6, 10-8

Gilbert Jäger (1-3)
S4: Gilbert Jäger-Pierre Bonfre 6-2, 7-5
S4: Martin Pedersen-Gilbert Jäger 6-4, 6-3
S4: Nils Heimer-Gilbert Jäger 6-3, 6-7, 10-8
S4: Gilbert Jäger-Maxim Landa 3-6, 2-6

Dubblar: 9-5
D1: M Sekulic/I Tubic-E Johansson/R Rasmussen 6-2, 6-3
D2: J Eriksson Ziverts/K Friberg-S Falkenström/R Holmström 6-3, 3-6, 10-6
D1: F Simonsson/J Mridha-L Renard/J Johansson 4-6, 6-3, 10-5
D2: P Rosenholm/D Hammar-M Sekulic/I Tubic 2-6, 2-6
D1: J Johansson/L Renard-D Appelgren/C Samuelsson 6-4, 6-4
D2: I Tubic/M Sekulic-J Beigart/J Brunström 2-6, 6-4, 7-10
D1: I Arvidsson/D Berta-J Johansson/M Sekulic 6-3, 3-6, 2-10
D2: P Figueroa/M Pedersen-L Renard/V Eriksson 7-6, 6-4
D1: E Chvojka/A Zetterberg-E Ymer/I Tubic 7-6, 3-6, 3-10
D2: A Jonsson/N Szymanski-J Johansson/M Sekulic 2-6, 5-7
D1: L Renard/E Ymer-P Cervenak/O Otte 6-1, 1-6, 4-10
D2: M Sekulic/I Tubic-R Borg/F Prpic 2-6, 7-6, 10-8
D1: L Renard/E Ymer-C Bergman/O Forsell 1-6, 6-3, 7-10
D2: M Sekulic/I Tubic-D Madaras/M Landa 6-1, 6-4

Solna TK

Oscar Otte (6-1)
S1: Oscar Otte-Patrik Rosenholm 6-1, 6-2
S1: Kevin Krawietz-Oscar Otte 2-6, 2-6
S1: Dragos Madaras-Oscar Otte 3-6, 3-6
S1: Oscar Pallin-Oscar Otte 3-6, 3-6
S1: Oscar Otte-Daniel Windahl 6-4, 7-6
S1: Elias Ymer-Oscar Otte 6-0, 6-4
S1: Oscar Otte-Christian Samuelsson 6-1, 6-1

Pavol Cervenak (5-2)
S2: Pavol Cervenak-Fred Simonsson 7-6, 4-6, 10-8
S2: Erik Chvojka-Pavol Cervenak 6-3, 6-2
S2: Oscar Forsell-Pavol Cervenak 1-6, 3-6
S2: Robert Rasmussen-Pavel Cervenak 3-6, 6-7
S2: Pavol Cervenak-Pablo Figueroa 7-6, 6-7, 10-8
S2: Mikael Ymer-Pavol Cervenak 6-1, 2-6, 8-10
S2: Pavol Cervenak-Daniel Appelgren 6-7, 4-6

Filip Prpic (4-2)
S3: Filip Prpic-Jonathan Mridha 6-3, 6-4
S3: Marcel Zimmermann-Filip Prpic 6-2, 6-4
S3: Carl Bergman-Filip Prpic 7-6, 6-4
S3: Rickard Holmström-Filip Prpic 6-3, 2-6, 6-10
S3: Filip Prpic-Daniel Berta 7-5, 4-6, 10-3
S3: Lucas Renard-Filip Prpic 6-1, 3-6, 7-10

Robin Borg (1-3)
S4: Robin Borg-Jacob Engström 7-5, 2-6, 13-11
S4: Robin Borg-Ervin Eleskovic 2-6, 3-6
S4: Milos Sekulic-Robin Borg 6-1, 6-2
S4: Robin Borg-Johan Beigart 2-6, 5-7

Johan Berg (0-4)
S4: Nils Heimer- Johan Berg 6-1, 4-6, 10-5
S4: Maxim Landa-Johan Berg 7-6, 6-2
S4: Staffan Falkenström-Johan Berg 6-0, 6-3
S3: Johan Berg-Jesper Brunström 1-6, 5-7

Dubblar: 4-10
D1: O Otte/P Cervenak-F Simonsson/J Mridha 7-6, 4-6, 10-12
D2: F Prpic/R Borg-D Hammar/P Rosenholm 3-6, 6-7
D1: K Krawietz/E Chvojka-P Cervenak/O Otte 7-6, 5-7, 14-12
D2: M Zimmermann/J Settergren-F Prpic/R Borg 6-3, 7-6
D1: O Forsell/D Madaras-P Cervenak/F Prpic 4-6, 4-6
D2: J Berg/C Bergman-O Otte/R Borg 6-3, 6-3
D1: O Pallin/R Holmström-O Otte/P Cervenak 7-6, 6-4
D2: S Falkenström/R Rasmussen-F Prpic/R Borg 3-6, 6-4, 4-10
D1: O Otte/P Cervenak-I Arvidsson/D Berta 6-2, 6-2
D2:  F Prpic/R Borg-P Figueroa/E Eleskovic 2-6, 6-3, 5-10
D1: L Renard/E Ymer-P Cervenak/O Otte 6-1, 1-6, 4-10
D2: M Sekulic/I Tubic-R Borg/F Prpic 2-6, 7-6, 10-8
D1: P Cervenak/O Otte-C Samuelsson/D Appelgren 3-6, 6-3, 14-16
D2: F Prpic/R Borg-J Beigart/J Brunström 2-5 uppgiven

Upsala TK

Erik Chvojka (4-2)
S1: Erik Chvojka-Dragos Madaras 7-6(7-0), 2-6, 10-5
S2: Erik Chvojka-Pavol Cervenak 6-3, 6-2
S2: Erik Chvojka Rickard Holmstrm 6-3, 7-5
S1: Christian Samuelsson-Erik Chvojka 6-2, 3-6, 10-8
S1: Erik Cvojka-Lucas Renard 4-6, 6-2, 10-7
S1: Patrik Rosenholm-Erik Chvojka 1-2 uppgiven

Kevin Krawwietz (1-1)
S1: Kevin Krawietz-Oscar Otte 2-6, 2-6
S1: Kevin Krawietz-Robert Rasmussen 6-2, 6-4

Nima Madani (0-4)
S2: Nima Madani-Carl Bergman 1-6, 0-6
S3: Nima Madani-Vincent Eriksson 4-6, 7-5, 5-10
S1: Isak Arvidsson-Nima Madani 6-1, 6-2
S2: Fred Simonsson-Nima Madani 6-2, 6-1

August Zetterberg (0-2)
S2: Daniel Appelgren-August Zetterberg 7-5, 6-4
S2: August Zetterberg-Milos Sekulic 2-6, 3-6

Marcel Zimmerman (3-2)
S3: Marcel Zimmermann-Maxim Landa 6-2, 6-0
S3: Marcel Zimmermann-Filip Prpic 6-2, 6-4
S4: Marcel Zimmermann-Staffan Falkenström 3-6, 3-6
S3: Jesper Brunström-Marcel Zimmerman 2-6, 2-6
S3: Andreas Siljeström-Marcel Zimmerman 1-0 uppgiven

Johan Settergren (1-1)
S4: Johan Settergren-Jonas Berg 6-4, 6-4
S4: Daniel Hammar-Johan Settergren 6-3, 7-6

Bijan Saidizand (0-1)
S2: Daniel Windahl-Bijan Saidizand 6-3, 6-3

Nils Heimer (2-1)
S4: Nils Heimer-Johan Berg 6-1, 4-6, 10-5
S4: Nicklas Timfjord-Nils Heimer 6-4, 6-2
S4: Nils Heimer-Gilbert Jäger 6-3, 6-7, 10-8

August Zetterberg (1-0)
S3: August Zetterberg-Ilir Bashota 6-2, 3-6, 14-12

Kenzo Koistila Larsson (0-1)
S3: Pablo Figueroa-Kenzo Koistila Larsson 6-3, 6-0

Otto Byman (0-1)
S4: Daniel Berta-Otto Byman 6-1, 6-1

Dubblar: 6-8
D1: M Zimmerman/J Settergren-D Madaras/O Forsell 6-3, 6-1
D2: E Chovjka/N Szymanski-C Bergman/J Berg 3-6, 1-6
D1: K Krawietz/E Chvojka-P Cervenak/O Otte 7-6, 5-7, 14-12
D2: M Zimmermann/J Settergren-F Prpic/R Borg 6-3, 7-6
D1: K Krawietz/E Chvojka-O Pallin/R Rasmussen 6-4, 6-2
D2: M Zimmermann/J Settergren-R Holmström/S Falkenström 6-1, 6-2
D1: D Appelgren/C Samuelsson-E Chvojka 6-2, 6-2
D2: J Beigart/N Timfjord-M Zimmerman/J Settergren 5-7, 2-6
D1: E Chvojka/A Zetterberg-E Ymer/I Tubic 7-6, 3-6, 3-10
D2: A Jonsson/N Szymanski-J Johansson/M Sekulic 2-6, 5-7
D1: I Arvidsson/D Berta-N Madani/B Saidizand 6-2, 6-1
D2: P Figueroa/E Eleskovic-K Koistila Larsson/O Byman 6-2, 6-2
D1: F Simonsson/A Siljeström-E Chvojka/A Jonsson 6-2, 3-6, 10-8
D2: P Rosenholm/D Hammar-M Zimmermann/J Settergren 6-3, 7-6

Föregående artikelNytt SM-guld för Fair Play
Nästa artikelDansk tennis mister miljonbidrag – talangssatsning slog fel

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här