Nya ITF-titlar för Marina Yudanov och Markus Eriksson

Det blev storslam för GLTK, kan man säga, när finalerna i M15 Kalmar och W15 Varberg spelades. 

Marina Yudanov tog sin första titel ifjol i Alkmaar och vann nu som förstaseedad i Varberg. Det blev 6-3, 7-5 i finalen mot ryskan Ekaterina Makarova.

Markus Eriksson vann följde upp segern i Karlskrona förra veckan med att också vinna M15 Kalmar. Där slog han Dragos Madaras i finalen med 6-2, 6-2.

M15 Kalmar

1:a omgången
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 1-6 7-6(6) 6-3 Christian SAMUELSSON (SWE)
John HALLQUIST LITHEN (SWE) 7-6(3) 6-1 Adam SVENSSON (SWE)
George BOTEZAN (ROU) 7-5 6-3 Adrian OETZBACH (GER)
Lorenzo BOCCHI (ITA) 7-6(0) 6-1 Simon YITBAREK (SWE) [5]
Vladimir IVANOV (EST) 6-1 2-6 7-6(4) Alexander ERLER (AUT) [3]
Florian LAKAT (FRA) 6-1 6-3 Eric AHREN MOONGA (SWE)
Simon FREUND (SWE) 6-3 6-3 Jakob GROENER (NOR)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [6] 6-3 4-6 6-4 Justin BUTSCH (USA)
Filip BERGEVI (SWE) [7] 2-6 6-4 6-4 Yanais LAURENT (FRA)
Dragos MADARAS (SWE) 6-3 3-6 6-4 Jonathan MRIDHA (SWE)
Karl FRIBERG (SWE) 7-5 6-0 Carl GUSTAFSSON (SWE)
Marius RUZGAS (SWE) 6-7(3) 7-6(5) 7-6(5) Linus FROST (SWE) [4]
Mark WHITEHOUSE (GBR) [8] 3-6 6-4 6-4 Lucas RENARD (SWE)
Gustav HANSSON (SWE) 7-5 6-7(5) 7-5 Mats ROSENKRANZ (GER)
Bart STEVENS (NED) 6-2 6-1 Goran MARKOVIC (SRB)
Adil KALYANPUR (IND) 3-6 7-6(5) 6-2 Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) [2]

2:a omgången
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 6-1 6-1 John HALLQUIST LITHEN (SWE)
George BOTEZAN (ROU) 6-3 6-2 Lorenzo BOCCHI (ITA)
Florian LAKAT (FRA) 6-3 7-5 Vladimir IVANOV (EST)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [6] 6-3 6-4 Simon FREUND (SWE)
Dragos MADARAS (SWE) 7-6(3) 6-4 Filip BERGEVI (SWE) [7]
Karl FRIBERG (SWE) 6-4 4-6 7-5 Marius RUZGAS (SWE)
Gustav HANSSON (SWE) 6-1 6-1 Mark WHITEHOUSE (GBR) [8]
Bart STEVENS (NED) 6-3 6-2 Adil KALYANPUR (IND)

Kvartsfinaler
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 6-4 6-3 George BOTEZAN (ROU)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [6] 6-1 6-2 Florian LAKAT (FRA)
Dragos MADARAS (SWE) 7-5 6-4 Karl FRIBERG (SWE)
Gustav HANSSON (SWE) Walkover Bart STEVENS (NED)

Semifinaler
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 7-6(5) 6-1 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [6]
Dragos Nicolae MADARAS (SWE) 6-3 6-7(5) 6-3 Gustav HANSSON (SWE)

Final
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 6-2 6-2 Dragos Nicolae MADARAS (SWE)

W15 Varberg

1:a omgången
Marina YUDANOV (SWE) [1] 6-3 6-3 Emma SHASTEEN (SWE)
Maria PETROVIC (SWE) 6-3 6-4 Elin VILEN (SWE)
Agnes GUSTAFSSON (SWE) 6-1 6-1 Anna MAKHORKINA (RUS)
Alexandra VIKTOROVITCH (SWE) [7] 6-3 3-6 6-4 Astrid Wanja BRUNE OLSEN (NOR)
Julita SANER (SWE) 6-4 4-6 6-1 Sadafmoh TOLIBOVA (BLR) [4]
Caijsa HENNEMANN (SWE) 6-4 6-2 Ingrid VOJCINAKOVA (SVK)
Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) 5-7 6-4 6-0 Hannah VILLER MOLLER (DEN)
Anna HERTEL (POL) [6] 6-2 6-3 Elena JAMSHIDI (DEN)
Fanny ÖSTLUND (SWE) [8] 6-0 6-1 Eveliina KOIVUPUISTO (FIN)
Molly HELGESSON (SWE) 6-2 6-7(8) 7-6(5) Mariella MINETTI (FIN)
Sofia Nami SAMAVATI (DEN) 6-3 6-1 Barbora POKORNA (CZE)
Anna POPESCU (GBR) 2-6 6-4 6-2 Anhzelika ISAEVA (RUS) [3]
Ida JARLSKOG (SWE) [5] 7-5 6-3 Annick MELGERS (NED)
Melis YASAR (SWE) 4-6 6-3 6-2 Liisa VEHVILAINEN (FIN)
Maria MANILOVA (RUS) 6-2 7-5 Nina UGRELIDZE (USA)
Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2] 6-2 6-1 Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ (ESP)

2:a omgången
Marina YUDANOV (SWE) [1] 7-6(8) 6-1 Maria PETROVIC (SWE)
Alexandra VIKTOROVITCH (SWE) [7] 6-4 6-3 Agnes GUSTAFSSON (SWE)
Caijsa HENNEMANN (SWE) 6-1 7-5 Julita SANER (SWE)
Anna HERTEL (POL) [6] 6-4 4-6 6-1 Kajsa RINALDO PERSSON (SWE)
Fanny ÖSTLUND (SWE) [8] 7-6(2) 6-2 Molly HELGESSON (SWE)
Sofia Nami SAMAVATI (DEN) 6-1 6-2 Anna POPESCU (GBR)
Ida JARLSKOG (SWE) [5] 6-0 2-0 Retired Melis YASAR (SWE)
Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2] 6-2 6-0 Maria MANILOVA (RUS)

Kvartsfinaler
Marina YUDANOV (SWE) [1] 6-1 6-4 Alexandra VIKTOROVITCH (SWE) [7]
Caijsa HENNEMANN (SWE) 6-1 7-6(6) Anna HERTEL (POL) [6]
Sofia Nami SAMAVATI (DEN) 2-6 6-3 6-0 Fanny ÖSTLUND (SWE) [8]
Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2] 6-3 4-6 7-5 Ida JARLSKOG (SWE) [5]

Semifinaler
Marina YUDANOV (SWE) [1] 6-0 6-0 Caijsa HENNEMANN (SWE)
Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2] 6-1 6-2 Sofia Nami SAMAVATI (DEN)

Final
Marina YUDANOV (SWE) [1] 6-3 7-5 Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2]

Senaste

ChatGPT

Leo Borg klättrar rejält på juniorrankingen

Måns Dahlberg, Leo Borg och Klara Milicevic är rankade på topp 100.

Peterson och Hennemann missar Fed Cup

Östlund och Lövqvist ersätter.

Vecka 5 | Här är de svenska inslagen i ITF-tävlingarna

Markus Eriksson föll i första omgången i challengern i Quimper

Krönika: Mikael Ymer är en vinnare och förebild

Ante Filip Tepic, tränare och skribent, om Ymers vecka i Melbourne.