Nya ITF-titlar för Marina Yudanov och Markus Eriksson

Det blev storslam för GLTK, kan man säga, när finalerna i M15 Kalmar och W15 Varberg spelades. 

Marina Yudanov tog sin första titel ifjol i Alkmaar och vann nu som förstaseedad i Varberg. Det blev 6-3, 7-5 i finalen mot ryskan Ekaterina Makarova.

Markus Eriksson vann följde upp segern i Karlskrona förra veckan med att också vinna M15 Kalmar. Där slog han Dragos Madaras i finalen med 6-2, 6-2.

M15 Kalmar

1:a omgången
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 1-6 7-6(6) 6-3 Christian SAMUELSSON (SWE)
John HALLQUIST LITHEN (SWE) 7-6(3) 6-1 Adam SVENSSON (SWE)
George BOTEZAN (ROU) 7-5 6-3 Adrian OETZBACH (GER)
Lorenzo BOCCHI (ITA) 7-6(0) 6-1 Simon YITBAREK (SWE) [5]
Vladimir IVANOV (EST) 6-1 2-6 7-6(4) Alexander ERLER (AUT) [3]
Florian LAKAT (FRA) 6-1 6-3 Eric AHREN MOONGA (SWE)
Simon FREUND (SWE) 6-3 6-3 Jakob GROENER (NOR)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [6] 6-3 4-6 6-4 Justin BUTSCH (USA)
Filip BERGEVI (SWE) [7] 2-6 6-4 6-4 Yanais LAURENT (FRA)
Dragos MADARAS (SWE) 6-3 3-6 6-4 Jonathan MRIDHA (SWE)
Karl FRIBERG (SWE) 7-5 6-0 Carl GUSTAFSSON (SWE)
Marius RUZGAS (SWE) 6-7(3) 7-6(5) 7-6(5) Linus FROST (SWE) [4]
Mark WHITEHOUSE (GBR) [8] 3-6 6-4 6-4 Lucas RENARD (SWE)
Gustav HANSSON (SWE) 7-5 6-7(5) 7-5 Mats ROSENKRANZ (GER)
Bart STEVENS (NED) 6-2 6-1 Goran MARKOVIC (SRB)
Adil KALYANPUR (IND) 3-6 7-6(5) 6-2 Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) [2]

2:a omgången
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 6-1 6-1 John HALLQUIST LITHEN (SWE)
George BOTEZAN (ROU) 6-3 6-2 Lorenzo BOCCHI (ITA)
Florian LAKAT (FRA) 6-3 7-5 Vladimir IVANOV (EST)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [6] 6-3 6-4 Simon FREUND (SWE)
Dragos MADARAS (SWE) 7-6(3) 6-4 Filip BERGEVI (SWE) [7]
Karl FRIBERG (SWE) 6-4 4-6 7-5 Marius RUZGAS (SWE)
Gustav HANSSON (SWE) 6-1 6-1 Mark WHITEHOUSE (GBR) [8]
Bart STEVENS (NED) 6-3 6-2 Adil KALYANPUR (IND)

Kvartsfinaler
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 6-4 6-3 George BOTEZAN (ROU)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [6] 6-1 6-2 Florian LAKAT (FRA)
Dragos MADARAS (SWE) 7-5 6-4 Karl FRIBERG (SWE)
Gustav HANSSON (SWE) Walkover Bart STEVENS (NED)

Semifinaler
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 7-6(5) 6-1 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [6]
Dragos Nicolae MADARAS (SWE) 6-3 6-7(5) 6-3 Gustav HANSSON (SWE)

Final
Markus ERIKSSON (SWE) [1] 6-2 6-2 Dragos Nicolae MADARAS (SWE)

W15 Varberg

1:a omgången
Marina YUDANOV (SWE) [1] 6-3 6-3 Emma SHASTEEN (SWE)
Maria PETROVIC (SWE) 6-3 6-4 Elin VILEN (SWE)
Agnes GUSTAFSSON (SWE) 6-1 6-1 Anna MAKHORKINA (RUS)
Alexandra VIKTOROVITCH (SWE) [7] 6-3 3-6 6-4 Astrid Wanja BRUNE OLSEN (NOR)
Julita SANER (SWE) 6-4 4-6 6-1 Sadafmoh TOLIBOVA (BLR) [4]
Caijsa HENNEMANN (SWE) 6-4 6-2 Ingrid VOJCINAKOVA (SVK)
Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) 5-7 6-4 6-0 Hannah VILLER MOLLER (DEN)
Anna HERTEL (POL) [6] 6-2 6-3 Elena JAMSHIDI (DEN)
Fanny ÖSTLUND (SWE) [8] 6-0 6-1 Eveliina KOIVUPUISTO (FIN)
Molly HELGESSON (SWE) 6-2 6-7(8) 7-6(5) Mariella MINETTI (FIN)
Sofia Nami SAMAVATI (DEN) 6-3 6-1 Barbora POKORNA (CZE)
Anna POPESCU (GBR) 2-6 6-4 6-2 Anhzelika ISAEVA (RUS) [3]
Ida JARLSKOG (SWE) [5] 7-5 6-3 Annick MELGERS (NED)
Melis YASAR (SWE) 4-6 6-3 6-2 Liisa VEHVILAINEN (FIN)
Maria MANILOVA (RUS) 6-2 7-5 Nina UGRELIDZE (USA)
Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2] 6-2 6-1 Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ (ESP)

2:a omgången
Marina YUDANOV (SWE) [1] 7-6(8) 6-1 Maria PETROVIC (SWE)
Alexandra VIKTOROVITCH (SWE) [7] 6-4 6-3 Agnes GUSTAFSSON (SWE)
Caijsa HENNEMANN (SWE) 6-1 7-5 Julita SANER (SWE)
Anna HERTEL (POL) [6] 6-4 4-6 6-1 Kajsa RINALDO PERSSON (SWE)
Fanny ÖSTLUND (SWE) [8] 7-6(2) 6-2 Molly HELGESSON (SWE)
Sofia Nami SAMAVATI (DEN) 6-1 6-2 Anna POPESCU (GBR)
Ida JARLSKOG (SWE) [5] 6-0 2-0 Retired Melis YASAR (SWE)
Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2] 6-2 6-0 Maria MANILOVA (RUS)

Kvartsfinaler
Marina YUDANOV (SWE) [1] 6-1 6-4 Alexandra VIKTOROVITCH (SWE) [7]
Caijsa HENNEMANN (SWE) 6-1 7-6(6) Anna HERTEL (POL) [6]
Sofia Nami SAMAVATI (DEN) 2-6 6-3 6-0 Fanny ÖSTLUND (SWE) [8]
Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2] 6-3 4-6 7-5 Ida JARLSKOG (SWE) [5]

Semifinaler
Marina YUDANOV (SWE) [1] 6-0 6-0 Caijsa HENNEMANN (SWE)
Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2] 6-1 6-2 Sofia Nami SAMAVATI (DEN)

Final
Marina YUDANOV (SWE) [1] 6-3 7-5 Ekaterina MAKAROVA (RUS) [2]

Senaste

Leo Borg klättrar rejält på juniorrankingen

Måns Dahlberg, Leo Borg och Klara Milicevic är rankade på topp 100.

Peterson och Hennemann missar Fed Cup

Östlund och Lövqvist ersätter.

Vecka 5 | Här är de svenska inslagen i ITF-tävlingarna

Markus Eriksson föll i första omgången i challengern i Quimper

Krönika: Mikael Ymer är en vinnare och förebild

Ante Filip Tepic, tränare och skribent, om Ymers vecka i Melbourne.

Linus Carlsson Halldin och Olivia Malm vinnare i JSM

Tvillingarna Wallin vann U21-SM.