Ett av fyra svenska lag vidare i Lag-EM

Gruppspelen i Lag-EM är över. Ett av fyra svenska lag är vidare till finalspelet som går 15-17 januari.

2003:orna är en fin årgång och Leo Borg, Måns Dahlberg och Isac Strömberg tog sig till gruppfinal i Kazan där det blev förlust mot värdlandet Ryssland. Det är dock de två bästa lagen från varje grupp som går vidare.

Dessutom gäller att ha lite flyt i lottningen. Flickorna i samma årgång fick stryk av Nederländerna i sin första match med 1-2 och det visade sig sedan att holländskorna skulle vinna hela gruppen.

(ITF-rankingen efter spelarens namn)

F16

Sveriges grupp går på hemmaplan i Karlskrona.

Kvartsfinal: Sverige-Nederländerna 1-2
Klara Milicevic [200]-Melissa Boyden [193] 6-2, 4-6, 7-6 7
Johanna Ström [756]-Bente Spee [568] 3-6, 2-6
Milicevic/Emma Shasteen-Spee Vrancken Peeters 3-6, 3-6

B-slutspel (Consolation): Sverige-Slovakien 2-1
Milicevic-Bianca Behulova [589] 6-1, 6-3
Shasteen-Sara Suchankova [785] 2-6, 1-6
Milicevic/Ström-Behulova/Suchankova 6-1, 6-2

B-slutspel (Consolation): Sverige-Estland 3-0
Milicevic-A Riga [843] 6-0, 6-2
Ström-A A Koskel [751] 5-7, 7-6, 7-5
Milicevic/Ström-Illa/Koskel 6-4, 6-0

P16

Sveriges grupp går i Kazan, Ryssland.

Kvartsfinal: Sverige-Österrike 3-0
Leo Borg [333]-Tobias Wirlend [-] 6-0, 6-0
Måns Dahlberg [302]-Aleksandr Tomas [-] 6-4, 6-2
Borg/Dahlberg-Kobierski/Wirlend 6-0, 6-2

Semi: Sverige-Vitryssland 3-0
Borg-Danill Ostapenkov [1944] 6-1, 6-2
Dahlberg-Erik Arutiunian 6-1, 6-3
Dahlberg/Isac Strömberg-Ostapenkov/Valadkevich 6-1, 6-0

Final: Sverige-Ryssland 0-3
Borg-A Safonov [367] 3-6, 1-6
Dahlberg-I Kudriashov [377] 2-6, 5-7
Dahlberg/Strömberg-Kudriashov/Safonov 5-7, 2-6

F14

Sveriges grupp spelas i Plovdiv, Bulgarien.

Kvartsfinal: Sverige-Bulgarien 2-1
June Björk-Anastasia Nikolova 4-6, 1-6
Stina Larsson-Yoana Radulova 6-4, 6-1
Björk/Larsson-Nikolova/Rogacheva 6-2, 6-4

Semi: Sverige-Rumänien 1-2
Björk-Maria Sara Popa 3-6, 0-6
Larsson-Cara Maria Mester 6-4, 6-3
Björk/Larsson-Gae/Mester 5-7, 6-3, 4-10

3/4-plats: Sverige-Nederländerna 0-3
Björk-I S van den Broek 4-6, 1-6
Lisen Rinman-N Kwakman 6-4, 3-6, 2-6
Larsson/Rinman-Nijkamp/van den Broek 4-6, 7-5, 7-10

P14

Sveriges grupp spelas i Zetrud Lumay, Belgien.

Kvartsfinal: Sverige-Belgien 0-3
Noa Forste Dinell-Alexander Blockx 2-6, 5-7
Albert Saar-Louis-Lou Langenaken 4-6, 4-6
Forste Dinell/Arvid Hallgren-Blockx/Cauhape 4-6, 3-6

B-slutspel (Consolation): Sverige-Litauen 3-0
Arvid Hallgren-Julius Augunas 7-5, 6-1
Forste Dinell-Haroldas Kulnys 6-2, 6-4
Hallgren/Saar-Augunas/Kuliusas 6-2, 6-2

B-slutspel (Consolation): Sverige-Finland 0-3
Saar-L Loukkola 1-6, 4-6
Hallgren-O Byskata 3-6, 3-6
Forste Dinell/Saar-Byskata/Loukkola 6-3, 4-6, 2-10

Senaste

Leo Borg klättrar rejält på juniorrankingen

Måns Dahlberg, Leo Borg och Klara Milicevic är rankade på topp 100.

Peterson och Hennemann missar Fed Cup

Östlund och Lövqvist ersätter.

Vecka 5 | Här är de svenska inslagen i ITF-tävlingarna

Markus Eriksson föll i första omgången i challengern i Quimper

Krönika: Mikael Ymer är en vinnare och förebild

Ante Filip Tepic, tränare och skribent, om Ymers vecka i Melbourne.

Linus Carlsson Halldin och Olivia Malm vinnare i JSM

Tvillingarna Wallin vann U21-SM.