SALK Open – de vann 14- och 16-årsklasserna

Klara Milicevic och Isac Strömberg i 16-årsklasserna samt Noa Forste Dinell och Sade Scharlin i 14-årsklasserna. Där har ni vinnarna i SALK Open 2019.

Varken Milicevic eller Strömberg tappade set på sin väg till titeln.

Flickor 16

Kvartsfinaler:
Klara Milicevic, Tabergsdalens TK [1] – Agnes Mitteregger, Djursholms TK 6-3 6-1
Izabelle Persson, TK Saab [7] – Alice Klinteby, Kungsbacka TK 6-2 6-0
Nadia Mezan, Farsta TK [6] – Emma Persson, Båstad TS [3] 6-4 6-1
Emma Shasteen, Lerums TK [5] – Julia Lövqvist, Upsala TK [2] 7-6(4) 6-3

Semifinaler:
Klara Milicevic [1] – Izabelle Persson [7] 6-1 6-2
Emma Shasteen [5] – Nadia Mezan [6] 6-2 6-0

Final:
Klara Milicevic [1] – Emma Shasteen [5] 6-4 6-0

Pojkar 16

Kvartsfinaler:
Isac Strömberg, Åkersberga TK [1] – Viggo Gröndahl, Båstad TS [8] 6-0 6-0
Michael Minasyan, Danderyds TK [4] – Anton Häggberg, Upsala TK 6-0 6-1
Måns Dahlberg, Påvelunds TBK [3] – Timothy Carlsson Seger, Näsbyparks TK [5] 6-2 6-2
Leo Borg, KLTK [2] – Arslan Temirhanov, SALK [6] 4-6 6-2 6-3

Semifinaler:
Isac Strömberg [1] – Michael Minasyan [4] 7-6(6) 6-4
Leo Borg [2] – Måns Dahlberg [3] 6-0 6-2

Final:
Isac Strömberg [1] – Leo Borg [2] 6-2 6-2

Flickor 14

Kvartsfinaler:
Lisen Rinman, Smedslättens LTK [1] – Carina Syrtveit, Norge [12] 7-5 0-6 6-2
Emma Lindh, Skanör-Falsterbo TK [4] – Hilma Sederlin, Mälarhöjden [13] 6-2 6-3
Stina Larsson, Lillån TK [3] – Amina Kadic, Ullevi TK [8] 6-4 6-4
Sade Scharlin, Finland [11] – Bella Bergkvist Larsson, Åmål [15] 6-1 7-6(5)

Semifinaler:
Lisen Rinman [1] – Emma Lindh [4] 6-4 6-4
Sade Scharlin [11] – Stina Larsson [3] 6-2 3-6 6-2

Final:
Sade Scharlin [11] – Lisen Rinman [1] 6-3 6-4

Pojkar 14

Kvartsfinaler:
Albert Saar, Lidingö TK [5] – Arvid Hallgren, Ullevi TK [1] 6-7(4) 6-3 6-4
Max Dahlin, Kungsbacka TK [3] – Linus Olausson, Vetlanda RK 6-2 6-2
Kevin Edengren, Älta TK – Filip Gustafsson, Ullevi TK [4] 6-3 6-2
Noa Forste Dinell, SALK [2] – Sebastian Eriksson, KLTK [7] 4-6 6-3 6-0

Semifinaler:
Albert Saar [5] – Max Dahlin [3] 6-3 6-3
Noa Forste Dinell [2] – Kevin Edengren 6-2 6-7(4) 7-5

Finaler:
Noa Forste Dinell [2] – Albert Saar [5] 6-3 7-5

Länk link Här finns samtliga resultat från SALK Open 2019

Senaste

Leo Borg klättrar rejält på juniorrankingen

Måns Dahlberg, Leo Borg och Klara Milicevic är rankade på topp 100.

Peterson och Hennemann missar Fed Cup

Östlund och Lövqvist ersätter.

Vecka 5 | Här är de svenska inslagen i ITF-tävlingarna

Markus Eriksson föll i första omgången i challengern i Quimper

Krönika: Mikael Ymer är en vinnare och förebild

Ante Filip Tepic, tränare och skribent, om Ymers vecka i Melbourne.

Linus Carlsson Halldin och Olivia Malm vinnare i JSM

Tvillingarna Wallin vann U21-SM.