Sommartouren 2019 – alla resultat och vinnare

Uppsala | Rosendals Bygg Sommartour

2019-04-25 till 2019-04-28 | 15 000 kronor
HS: Markus Eriksson [1] – Karl Friberg [2] 4-6 7-5 6-3
DS: Fanny Östlund [1] – Julita Saner [2] 6-2 6-4

 

Sandared | TF Bank – Sandareds vårturnering

2019-05-02 till 2019-05-05 | 20 000 kronor
HS: Jonathan Stenberg [2] – Erik Grevelius 6-0 6-2
DS: Cornelia Lister [1] – Astrid Wanja Brune Olsen [3] 6-3 7-5

 

Mälarhöjden | Mälarhöjdens Sommartour

2019-05-15 till 2019-05-19 | 15 000 kronor
HS: Lucas Renard [2] – Ross Weibull 6-2 6-1
DS: Anna Leijon [3] – Julia Lövqvist [4] 5-7 6-2 10-1

 

Norrahammar | Tabergsdalen Open Elit

2019-05-24 till 2019-05-27 | 10 000 kronor
HS: John Hallquist Lithen – Jonathan Stenberg [1] 6-3 6-7 6-4
DS: Ida Jarlskog [1] – Julia Lövqvist [3] 6-3 6-3

 

Uppsala | Uppsala Sommartour

2019-05-30 till 2019-06-02 | 15 000 kronor
HS: Elmer Möller – Daniel Svensson 6-1 6-2
DS: Fanny Östlund [1] – Julia Lövqvist 6-0 6-1

 

Lund | ATL Euro Finans Open

2019-06-03 till 2019-06-06 | 10 000 kronor
HS: Gustav Hansson [1] – Linus Frost [2] 6-0 6-0
DS: Ida Jarlskog [1] – Kajsa Rinaldo Persson [2] 6-4 6-4

 

Näsbypark | Audi Danderyd Open

2019-06-03 till 2019-06-08 | 20 000 kronor
HS:Christian Samuelsson [4] – Karl Friberg [1] 7-6(5) 6-3
DS: Alexandra Viktorovitch [2] – Fanny Östlund [1] 1-6 6-3 6-4

 

Åhus | Åhus Outdoor Open

2019-06-13 till 2019-06-17 | 10 000 kronor
HS: Filip Bergevi [1] – Christian Samuelsson [3] 6-4 6-3
DS: Maja Radenkovic [2] – Alma Johansson 6-0 6-1

 

Ystad | YSB dam Sommartour

2019-06-20 till 2019-06-23 | 25 000 kronor
DS: Sapfo Sakellaridi [1] – Anette Munozova 6-0 6-1

 

Båstad | Båstadtennis Sommartour

2019-06-20 till 2019-06-23 | 10 000 kronor
HS: Jeppe Johansson-Holm [2] – Nikola Slavic [5] 6-4 6-4

 

Ystad | YSB herr Sommartour

2019-06-23 till 2019-06-26 | 25 000 kronor
HS: Gustav Hansson [1] – Lucas Renard [3] 6-1 6-3

 

Beddingestrand | Beddingespelen by Optimala hem

2019-06-27 till 2019-06-30 | 10 000 kronor
HS: Filip Bergevi [1] – Jeppe Johansson-Holm [2] 6-3 6-0
DS: Anna Leijon – Hedda Gurholt 6-2 6-3

 

Kalmar | Kalmarspelen

2019-06-28 till 2019-07-01 | 25 000 kronor
HS: John Hallquist Lithen [3] – Christian Samuelsson [1] Walk over
DS: Julita Saner [1] – Fanny Norin [3] 6-0 6-0

 

Varberg | Varbergs sommartour

2019-07-01 till 2019-07-05 | 10 000 kronor
HS: Christoffer Solberg [2] – Serdar Bojadjiev 6-4 6-2
DS: Julia Lövqvist [2] – Elin Vilén [1] 6-3 6-1

 

Stockholm | Zeta Hellas Open

2019-07-01 till 2019-07-05 | 10 000 kronor
HS: Lucas Renard [2] – Jeppe Johansson-Holm [1] 7-6(5) 6-4
DS: Julita Saner [1] – Madeleine Saari Byström 6-2 6-1

 

Oskarshamn | Blå Jungfruspelen

2019-07-09 till 2019-07-13 | 10 000 kronor
HS: Jeppe Johansson-Holm [1] – Adam Heinonen [6] 6-7(3) 6-3 6-0
DS: Kajsa Rinaldo Persson [1] – Nathalie Johansson [2] 6-1 6-0

 

Falkenberg | Strandbadsturneringen Elit

2019-07-10 till 2019-07-14 | 15 000 kronor
HS: Gustaf Ström [2] – Filip Malbasic [7] 6-7 6-2 6-4
DS: Astrid Wanja Brune Olsen [6] – Anna Leijon [4] 6-2 6-4

 

Hörby | Finest Cosmetic Cup

2019-07-15 till 2019-07-19 | 10 000 kronor
DS: Victoria Carlsten [3] – Elin Vilén [1] 7-6 3-6 6-2

 

Hörby | Power Strings Cup

2019-07-15 till 2019-07-19 | 10 000 kronor
HS: Jeppe Johansson-Holm [1] – Jonathan Stenberg [3] 6-2 6-2

 

Höllviken | Höllviksspelen

2019-07-16 till 2019-07-20 | 10 000 kronor
HS: Arvid Nordquist [2] – Nikola Slavic [1] 6-3 6-3
DS: Kajsa Rinaldo Persson [1] – Matylda Burylo 6-1 6-0

 

Karlskrona | SEB Karlskrona Open

2019-07-20 till 2019-07-24 | 10 000 kronor
HS: Eric Ahren Moonga [1] – Ross Weibull [3] 6-2 6-4
DS: Smilla Kjaergaard [3] – Anette Munozova [1] 7-6(7) 6-2

 

Norrköping | Holmen Paper Cup

2019-07-20 till 2019-07-24 | 20 000 kronor
HS: Jeppe Johansson-Holm [2] – Nikola Slavic [3] 6-2 6-7 6-2
DS: Kajsa Rinaldo Persson [1] – Jacquline Nylander Altelius [2] 6-1 6-1

 

Karlskrona | SEB Karlskrona Open sprint (gräs)

2019-07-24 till 2019-07-26 | 10 000 kronor
HS: Robin Thour [4] – Eric Ahren Moonga [3] 11-9 10-7

 

Värnamo | Liljedahl Group Cup

2019-07-29 till 2019-08-01 | 15 000 kronor
HS: Jeppe Johansson-Holm [1] – Anton Örnberg 6-1 6-0
DS: Kajsa Rinaldo Persson [1] – Victoria Carlsten [4] 6-0 6-3

 

Växjö | APP Open

2019-08-01 till 2019-08-04 | 15 000 kronor
HS: Jeppe Johansson-Holm [1] – Daniel Svensson [4] 6-4 6-4
DS: Olivia Malm [3] – Maja Radenkovic [2] 6-3 2-6 6-3

 

Uppsala | UMIA Sommartour

2019-08-01 till 2019-08-04 | 10 000 kronor
HS:Karl Friberg [1] – Simon Yitbarek [2] 6-7(3) 6-3 6-1
DS: Fanny Östlund [1] – Smilla Kjaergaard 6-1 6-0

Slutspelet, Sommartouren Masters, går i Näsbypark 23-25 augusti.

Senaste

Leo Borg klättrar rejält på juniorrankingen

Måns Dahlberg, Leo Borg och Klara Milicevic är rankade på topp 100.

Peterson och Hennemann missar Fed Cup

Östlund och Lövqvist ersätter.

Vecka 5 | Här är de svenska inslagen i ITF-tävlingarna

Markus Eriksson föll i första omgången i challengern i Quimper

Krönika: Mikael Ymer är en vinnare och förebild

Ante Filip Tepic, tränare och skribent, om Ymers vecka i Melbourne.

Linus Carlsson Halldin och Olivia Malm vinnare i JSM

Tvillingarna Wallin vann U21-SM.