Båstadtennis Corem Open – här är alla tidigare vinnare

Båstadtennis Corem Open är en av säsongens största juniorturneringar och för 14- och 16-åringarna är den en av fyra som ingår i kampen om Stefan Edbergs stiftelses stipendium.

2019

FS14: June Björk, Trollbäckens TK [1] – Lisen Rinman, Smedslättens LTK [3/4] 7-6(5) 6-1
PS14: Arvid Hallgren, Ullevi TK [9/16] – Noa Forste Dinell, SALK [5/8] 6-4 6-0

FS16: Julia Lövqvist, Upsala TK [2] – Emelie Westin, Sundsvalls TK 6-3 6-3
PS16: Måns Dahlberg, Påvelunds TBK [1] – Leo Borg, KLTK [2] 4-6 6-3 6-4

FS18: Sara Dahlström, SALK – Vanessa Widell-Ersöz, GLTK [5/8] 6-0 6-2
PS18: John Hallquist Lithen, GLTK – Carl Gustafsson, SALK [1] 6-1 6-3

2018

FS14: Agnes Mitteregger, Djursholms TK – Nadia Mezan, Farsta TK 6-0 6-1
PS14: Elwin Gauffin, Näsbyparks TK – Anton Häggberg, Enköping TK 4-6 6-3 6-3

FS16: Maria Petrovic, Farsta TK – Vanessa Widell-Ersöz, GLTK 1-0 Uppgivet
PS16: Isac Strömberg, Åkersberga TK – Leo Borg, KLTK 6-1 2-0 Uppgivet

FS18: Vanessa Widell-Ersöz, GLTK – Anna Leijon, KLTK [2] 6-1 6-1
PS18: John Hallquist Lithen, GLTK – Jesper Klöv Nilsson, KLTK 1-6 6-4 6-1

2017

FS14: Klara Milicevic, Tabergsdalens TK – Julia Lövqvist, Upsala TK 7-5 6-0
PS14: Isac Strömberg, Åkersberga TK – Arslan Temirhanov, SALK 6-2 6-1

FS16: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Sara Dahlström, Enskede LTK 6-1 6-3
PS16: Gustaf Ström, Näsbyparks TK – Kevin Chahoud, Falkenbergs TK 7-6(3) 6-3

FS18: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Anna Leijon, KLTK 6-2 6-1
PS18: Filip Tensing, SALK – Erik Carlsten, Helsingborgs TK 6-3 6-2

2016

FS14: Angelina Melki, Farsta TK – Maria Petrovic, Farsta TK 3-6 7-6 6-3
PS14: Ross Weibull, IS Göta – Sebastian Abboud, TSK Malmen 7-6 6-2

FS16: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Melis Yasar, Fair Play TK 6-2 7-5
PS16: Anton Örnberg, Kils TK – Simon Yitbarek, Södertälje Pershagen TK 6-4 6-4

FS18: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Mathilda Vidgren, Trollbäckens TK 6-2 7-5
PS18: David Norfeldt, GLTK – Tobias Lindberget, Wä TK 6-2 4-6 7-6

2015

FS14: Victoria Carlsten, Fair Play TK – Caijsa Hennemann, Ullevi TK 6-0, 4-6, 6-3
PS14: Viktor Arsov, Örebro TK – Gustaf Ström, Bålsta TK 6-4 6-1

FS16: Zoe Kruger – Molly Helgesson, SALK 6-1 6-2
PS16: Karl Friberg, SALK – Jonas Eriksson Ziverts, SALK 4-6 6-3 6-3

FS18: Adna Sofridzija, Jönköpings TK – Molly Helgesson, SALK 6-2 6-1
PS18: Dragos Madaras, Helsingborgs TK – Filip Malbasic, SALK 1-6 6-1 6-3

2014

FS14: Karolina Tilander, Järfälla TS – Alexandra Viktorovitch, Tabergsdalens TK 0-6 6-2 6-3
PS14: Anton Örnberg, Kils TK – Marko Vejnovic, TK Saab 6-0 6-1

FS16: Mirjam Björklund, SALK – Ida Jarlskog, ATL 6-4 3-6 6-4
PS16: David Norfelt, GLTK – Tobias Lindberget, Hörby-Höör TK 6-4 6-2

FS18: Fanny Östlund, Upsala TK – Ida Jarlskog, ATL 6-4 6-0
PS18: Carl Söderlund, SALK – Christian Samuelsson, Åhus TK 7-6 6-4

2013

FS14: Julita Saner, Hallstahammars TK – Vilma Berglund, Alingsås TK 7-5 6-3
PS14: Karl Friberg, Örebro TK – Filip Hallin, MIK 6-1 3-6 6-0

FS16: Fanny Östlund, Upsala TK – Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS 6-4 6-3
PS16: Mikael Ymer, SALK – Filip Malbasic, SALK 6-1 6-1

FS18: Jacqueline Cabaj Awad, SALK – Maja Örnberg, Kils TK 6-4 6-1
PS18: Jonathan Mridha, SALK – Mikael Ymer, SALK 5-7 7-6 6-2

2012 (Corem som sponsor)

FS14: Adna Sofradzija, Jönköpings TK – Sandra Örtevall, SALK 6-3 6-3
PS14: Mikael Ymer, SALK – Tobias Lindberget, Hörby-Höör TK 6-2 6-2

FS16: Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby – Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS 6-3 6-4
PS16: Elias Ymer, SALK – Daniel Windahl, Helsingborgs TK 7-6 6-3

FS18: Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby – Cornelia Lister, TK Saab 6-3 6-3
PS18: Filip Bergevi, Fair Play TK – Fred Simonsson, KLTK 6-4 6-7 6-2

2011

FS14: Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS – Siri Victorsson, Mälarhöjdens IK 6-2 6-1
PS14: Mikael Ymer, Skara TK – Sam Taylor, Ullevi TK 4-6 7-5 7-5

FS16: Emilia Granström, Gothia Tennis – Catrine Landström, Söndrums TK 6-4 2-6  6-4
PS16: Daniel Windahl, IS Göta – Elias Ymer, Lidköpings TK 6-2 6-3

FS18: Susanne Celik, Kramfors Tennis – Rebecca Poijkajärvi, KLTK 7-5 0-6 6-3
PS18: Stefan Lindmark, KLTK – Fred Simonsson, KLTK 6-1 6-4

2010

FS14: Jovana Petrovic, IS Göta – Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby 1-6 7-6 6-4
PS14: Daniel Windahl, IS Göta – Simon Freund, Sollentuna TK 6-1 6-2

FS16: Rebecca Peterson, Järfälla TS – Susanne Celik, Kramfors Tennis 7-6 6-1
PS16: Filip Bergevi, Åhus TK – Morgan Johansson, Karlskrona TK 6-2 6-3

FS18: Matilda Hamlin, Ullevi TK- Thyra Taune, KLTK 4-6 7-6 7-6
PS18: Claudio Rivera, Lidköpings TK – Lucas Renard, Mälarhöjdens IK 7-6 6-4

2009

FS14: Gabriele Bertasiute, Malmö TK – Rebecca Peterson, Järfälla TS 7-6 6-3
PS14: Elias Ymer, Skara TK – Gustav Hansson, Karlskrona TK 7-6 6-4

FS16: Louise Brunskog, Sollentuna TK – Aleksandra Trifunovic, Ullevi TK 6-2 6-3
PS16: Nima Madani, USIF – Stefan Lindmark, KLTK 7-6 7-6

FS18: Matilda Hamlin, Ullevi TK – Marija Milutinovic, KLTK 7-6 6-2
PS18: Christian Lindell, Mälarhöjdens IK – Isak Arvidsson, Tabergsdalens TK 6-2 6-2

2008

FS14: Ellen Allgurin, Värnamo TK – Brenda Njuki, Kramfors Tennis 7-6 7-5
PS14: Morgan Johansson, Karlskrona TK – Erik Johnsson, ATL 6-3 6-4

FS16: Valeria Osadchenko, GLTK – Ebba Undén, KLTK 3-6 6-4 6-4
PS16: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Robin Olin, Söndrums TK 6-7 7-5

FS18: Josefin Andersson, Malmö TK – Johanna Forsberg, Pixbo TK 6-3 6-3
PS18: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Jonathan Greczula, Lidköpings TK 6-3 6-2

2007

FS14: Ellen Allgurin, Värnamo TK – Brenda Njuki, Kramfors Tennis 6-3 6-4
PS14: Ahmed El Bitar – Amar Hromic, Ullevi TK 7-5 6-0

FS16: Anna Brazhnikova, USIF – Valeria Osadchenko, GLTK 6-2 6-1
PS16: Patrik Brydolf, SALK – Marcus Åkerström, Näsbyparks TK 6-3  6-0

FS18: Caroline Magnusson, Fair Play TK – Rebecka Persson, Falkenbergs TK 7-6 6-3
PS18: Markus Eriksson, Ullevi TK – Rasmus Jonasson, Växjö TS 1-6 6-3 6-4

2006

FS14: Valeria Osadchenko, GLTK – Ebba Undén, KLTK 6-4 6-1
PS14: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Viktor Odenbrink, Växjö TS 6-2 6-0

FS16: Sandra Roma, SALK – Anna Brazhnikova, USIF 6-2 6-0
PS16: Gustav Kivilo, Pixbo TK – Anssoumane Diop, Västerås-Fridnäs TK wo

FS18: Sabina Gunnarsson, Lidköpings TK – Rebecka Persson, Falkenbergs TK 6-1 6-1
PS18: Patrik Rosenholm, TSK Malmen – Markus Eriksson, Ullevi TK 6-4 6-4

2005

FS14: Hilda Melander, KLTK – Gabriela Boboc, Falkenbergs TK 7-6 6-4
PS14: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Emil Tzenov, KLTK 6-3 6-1

FS16: Sandra Roma, SALK – Madeleine Saari-Byström, USIF 6-2 4-6 6-4
PS16: Otto Sauer, KLTK – Rasmus Jonasson, Växjö TS 6-1 6-4

FS18: Linda Åqvist, Ullevi TK – Sandra Hribar, Västerås-Fridnäs TK 6-2 6-2
PS18: Daniel Kumlin, Ullevi TK – Rasmus Jonasson, Växjö TS 6-2 6-2

2004

FS14: Madeleine Saari-Byström, USIF – Caroline Magnusson, Fair Play TK 7-5 6-0
PS14: Gustav Kivilo, Pixbo TK – Henri Kontinen, SALK 7-6 3-6 6-1

FS16: Sousan Massi, Norrköpings TK – Michael Johansson, USIF 6-3 6-2
PS16: Sebastian Carlsson, USIF – Otto Sauer, KLTK 4-6 7-6 7-5

FS18: Johanna Larsson, Helsingborgs TK – Cora Vasilescu, SALK 6-2 6-4
PS18: Daniel Kumlin, Ullevi TK – Kalle Norberg, USIF 6-0 6-4

2003

FS14: Rasmus Jonasson, Växjö TS – Martin Strandberg, Kalmar TK 6-1 6-3
PS14: Sousan Massi, Norrköpings TK – Mona Mansour, Lidköpings TK 7-6 6-4

FS16: Kristina Andlovic, Fair Play TK – Johanna Larsson, Helsingborgs TK 6-3 5-7 6-4
PS16: Daniel Kumlin, Ullevi TK – Kalle Norberg, USIF 6-0 6-0

FS18: Johanna Larsson, Helsingborgs TK – Johanna Dahlbäck, Järfälla TS 6-4 6-3
PS18: Emil Lindgren, Näsbyparks TK – Pontus Norberg, Växjö TS 6-1 6-3

2002

FS14: Michaela Johansson, USIF – Johanna Larsson, Helsingborgs TK 6-2 6-1
PS14: Andy Chirita, Linköpings TK – Sebastian Carlsson, USIF 6-1 6-1

FS16: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Cora Vasilescu, SALK 6-4 7-5
PS16: Robert Veres, SALK – Pontus Norberg, Växjö TS 6-2 6-2

FS18: Cora Vasilescu, SALK – Jenny Odqvist, KFUM Borås Tennis 6-3 7-5
PS18:
Pablo Figuera, Fair Play TK – Jasenko Masic, Malmö TK 6-3 6-1

2001

FS14: Kristina Andlovic, Fair Play TK – Jasmina Bogvcanin, GLTK 6-3 6-1
PS14: Ervic Eleskovic, Fair Play TK – Kalle Norberg, USIF 2-6 6-4 6-1

FS16: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Johanna Dahlbäck, Järfälla TS 6-1 6-2
PS16: Pablo Figuera, Fair Play TK – Henrik Norfeldt, Ullevi TK 6-7 6-4 6-0

FS18: Susanne Maksovic, Helsingborgs TK – Kristina Andlovic, Fair Play TK 4-6 6-2 6-0
PS18: Tobias Virdhage, Lerums TK – Robin Brage, SALK 7-5 6-2

Senaste

Leo Borg klättrar rejält på juniorrankingen

Måns Dahlberg, Leo Borg och Klara Milicevic är rankade på topp 100.

Peterson och Hennemann missar Fed Cup

Östlund och Lövqvist ersätter.

Vecka 5 | Här är de svenska inslagen i ITF-tävlingarna

Markus Eriksson föll i första omgången i challengern i Quimper

Krönika: Mikael Ymer är en vinnare och förebild

Ante Filip Tepic, tränare och skribent, om Ymers vecka i Melbourne.

Linus Carlsson Halldin och Olivia Malm vinnare i JSM

Tvillingarna Wallin vann U21-SM.