Båstadtennis Corem Open – här är alla tidigare vinnare

Båstadtennis Corem Open är en av säsongens största juniorturneringar och för 14- och 16-åringarna är den en av fyra som ingår i kampen om Stefan Edbergs stiftelses stipendium.

2019

FS14: June Björk, Trollbäckens TK [1] – Lisen Rinman, Smedslättens LTK [3/4] 7-6(5) 6-1
PS14: Arvid Hallgren, Ullevi TK [9/16] – Noa Forste Dinell, SALK [5/8] 6-4 6-0

FS16: Julia Lövqvist, Upsala TK [2] – Emelie Westin, Sundsvalls TK 6-3 6-3
PS16: Måns Dahlberg, Påvelunds TBK [1] – Leo Borg, KLTK [2] 4-6 6-3 6-4

FS18: Sara Dahlström, SALK – Vanessa Widell-Ersöz, GLTK [5/8] 6-0 6-2
PS18: John Hallquist Lithen, GLTK – Carl Gustafsson, SALK [1] 6-1 6-3

2018

FS14: Agnes Mitteregger, Djursholms TK – Nadia Mezan, Farsta TK 6-0 6-1
PS14: Elwin Gauffin, Näsbyparks TK – Anton Häggberg, Enköping TK 4-6 6-3 6-3

FS16: Maria Petrovic, Farsta TK – Vanessa Widell-Ersöz, GLTK 1-0 Uppgivet
PS16: Isac Strömberg, Åkersberga TK – Leo Borg, KLTK 6-1 2-0 Uppgivet

FS18: Vanessa Widell-Ersöz, GLTK – Anna Leijon, KLTK [2] 6-1 6-1
PS18: John Hallquist Lithen, GLTK – Jesper Klöv Nilsson, KLTK 1-6 6-4 6-1

2017

FS14: Klara Milicevic, Tabergsdalens TK – Julia Lövqvist, Upsala TK 7-5 6-0
PS14: Isac Strömberg, Åkersberga TK – Arslan Temirhanov, SALK 6-2 6-1

FS16: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Sara Dahlström, Enskede LTK 6-1 6-3
PS16: Gustaf Ström, Näsbyparks TK – Kevin Chahoud, Falkenbergs TK 7-6(3) 6-3

FS18: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Anna Leijon, KLTK 6-2 6-1
PS18: Filip Tensing, SALK – Erik Carlsten, Helsingborgs TK 6-3 6-2

2016

FS14: Angelina Melki, Farsta TK – Maria Petrovic, Farsta TK 3-6 7-6 6-3
PS14: Ross Weibull, IS Göta – Sebastian Abboud, TSK Malmen 7-6 6-2

FS16: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Melis Yasar, Fair Play TK 6-2 7-5
PS16: Anton Örnberg, Kils TK – Simon Yitbarek, Södertälje Pershagen TK 6-4 6-4

FS18: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Mathilda Vidgren, Trollbäckens TK 6-2 7-5
PS18: David Norfeldt, GLTK – Tobias Lindberget, Wä TK 6-2 4-6 7-6

2015

FS14: Victoria Carlsten, Fair Play TK – Caijsa Hennemann, Ullevi TK 6-0, 4-6, 6-3
PS14: Viktor Arsov, Örebro TK – Gustaf Ström, Bålsta TK 6-4 6-1

FS16: Zoe Kruger – Molly Helgesson, SALK 6-1 6-2
PS16: Karl Friberg, SALK – Jonas Eriksson Ziverts, SALK 4-6 6-3 6-3

FS18: Adna Sofridzija, Jönköpings TK – Molly Helgesson, SALK 6-2 6-1
PS18: Dragos Madaras, Helsingborgs TK – Filip Malbasic, SALK 1-6 6-1 6-3

2014

FS14: Karolina Tilander, Järfälla TS – Alexandra Viktorovitch, Tabergsdalens TK 0-6 6-2 6-3
PS14: Anton Örnberg, Kils TK – Marko Vejnovic, TK Saab 6-0 6-1

FS16: Mirjam Björklund, SALK – Ida Jarlskog, ATL 6-4 3-6 6-4
PS16: David Norfelt, GLTK – Tobias Lindberget, Hörby-Höör TK 6-4 6-2

FS18: Fanny Östlund, Upsala TK – Ida Jarlskog, ATL 6-4 6-0
PS18: Carl Söderlund, SALK – Christian Samuelsson, Åhus TK 7-6 6-4

2013

FS14: Julita Saner, Hallstahammars TK – Vilma Berglund, Alingsås TK 7-5 6-3
PS14: Karl Friberg, Örebro TK – Filip Hallin, MIK 6-1 3-6 6-0

FS16: Fanny Östlund, Upsala TK – Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS 6-4 6-3
PS16: Mikael Ymer, SALK – Filip Malbasic, SALK 6-1 6-1

FS18: Jacqueline Cabaj Awad, SALK – Maja Örnberg, Kils TK 6-4 6-1
PS18: Jonathan Mridha, SALK – Mikael Ymer, SALK 5-7 7-6 6-2

2012 (Corem som sponsor)

FS14: Adna Sofradzija, Jönköpings TK – Sandra Örtevall, SALK 6-3 6-3
PS14: Mikael Ymer, SALK – Tobias Lindberget, Hörby-Höör TK 6-2 6-2

FS16: Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby – Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS 6-3 6-4
PS16: Elias Ymer, SALK – Daniel Windahl, Helsingborgs TK 7-6 6-3

FS18: Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby – Cornelia Lister, TK Saab 6-3 6-3
PS18: Filip Bergevi, Fair Play TK – Fred Simonsson, KLTK 6-4 6-7 6-2

2011

FS14: Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS – Siri Victorsson, Mälarhöjdens IK 6-2 6-1
PS14: Mikael Ymer, Skara TK – Sam Taylor, Ullevi TK 4-6 7-5 7-5

FS16: Emilia Granström, Gothia Tennis – Catrine Landström, Söndrums TK 6-4 2-6  6-4
PS16: Daniel Windahl, IS Göta – Elias Ymer, Lidköpings TK 6-2 6-3

FS18: Susanne Celik, Kramfors Tennis – Rebecca Poijkajärvi, KLTK 7-5 0-6 6-3
PS18: Stefan Lindmark, KLTK – Fred Simonsson, KLTK 6-1 6-4

2010

FS14: Jovana Petrovic, IS Göta – Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby 1-6 7-6 6-4
PS14: Daniel Windahl, IS Göta – Simon Freund, Sollentuna TK 6-1 6-2

FS16: Rebecca Peterson, Järfälla TS – Susanne Celik, Kramfors Tennis 7-6 6-1
PS16: Filip Bergevi, Åhus TK – Morgan Johansson, Karlskrona TK 6-2 6-3

FS18: Matilda Hamlin, Ullevi TK- Thyra Taune, KLTK 4-6 7-6 7-6
PS18: Claudio Rivera, Lidköpings TK – Lucas Renard, Mälarhöjdens IK 7-6 6-4

2009

FS14: Gabriele Bertasiute, Malmö TK – Rebecca Peterson, Järfälla TS 7-6 6-3
PS14: Elias Ymer, Skara TK – Gustav Hansson, Karlskrona TK 7-6 6-4

FS16: Louise Brunskog, Sollentuna TK – Aleksandra Trifunovic, Ullevi TK 6-2 6-3
PS16: Nima Madani, USIF – Stefan Lindmark, KLTK 7-6 7-6

FS18: Matilda Hamlin, Ullevi TK – Marija Milutinovic, KLTK 7-6 6-2
PS18: Christian Lindell, Mälarhöjdens IK – Isak Arvidsson, Tabergsdalens TK 6-2 6-2

2008

FS14: Ellen Allgurin, Värnamo TK – Brenda Njuki, Kramfors Tennis 7-6 7-5
PS14: Morgan Johansson, Karlskrona TK – Erik Johnsson, ATL 6-3 6-4

FS16: Valeria Osadchenko, GLTK – Ebba Undén, KLTK 3-6 6-4 6-4
PS16: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Robin Olin, Söndrums TK 6-7 7-5

FS18: Josefin Andersson, Malmö TK – Johanna Forsberg, Pixbo TK 6-3 6-3
PS18: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Jonathan Greczula, Lidköpings TK 6-3 6-2

2007

FS14: Ellen Allgurin, Värnamo TK – Brenda Njuki, Kramfors Tennis 6-3 6-4
PS14: Ahmed El Bitar – Amar Hromic, Ullevi TK 7-5 6-0

FS16: Anna Brazhnikova, USIF – Valeria Osadchenko, GLTK 6-2 6-1
PS16: Patrik Brydolf, SALK – Marcus Åkerström, Näsbyparks TK 6-3  6-0

FS18: Caroline Magnusson, Fair Play TK – Rebecka Persson, Falkenbergs TK 7-6 6-3
PS18: Markus Eriksson, Ullevi TK – Rasmus Jonasson, Växjö TS 1-6 6-3 6-4

2006

FS14: Valeria Osadchenko, GLTK – Ebba Undén, KLTK 6-4 6-1
PS14: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Viktor Odenbrink, Växjö TS 6-2 6-0

FS16: Sandra Roma, SALK – Anna Brazhnikova, USIF 6-2 6-0
PS16: Gustav Kivilo, Pixbo TK – Anssoumane Diop, Västerås-Fridnäs TK wo

FS18: Sabina Gunnarsson, Lidköpings TK – Rebecka Persson, Falkenbergs TK 6-1 6-1
PS18: Patrik Rosenholm, TSK Malmen – Markus Eriksson, Ullevi TK 6-4 6-4

2005

FS14: Hilda Melander, KLTK – Gabriela Boboc, Falkenbergs TK 7-6 6-4
PS14: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Emil Tzenov, KLTK 6-3 6-1

FS16: Sandra Roma, SALK – Madeleine Saari-Byström, USIF 6-2 4-6 6-4
PS16: Otto Sauer, KLTK – Rasmus Jonasson, Växjö TS 6-1 6-4

FS18: Linda Åqvist, Ullevi TK – Sandra Hribar, Västerås-Fridnäs TK 6-2 6-2
PS18: Daniel Kumlin, Ullevi TK – Rasmus Jonasson, Växjö TS 6-2 6-2

2004

FS14: Madeleine Saari-Byström, USIF – Caroline Magnusson, Fair Play TK 7-5 6-0
PS14: Gustav Kivilo, Pixbo TK – Henri Kontinen, SALK 7-6 3-6 6-1

FS16: Sousan Massi, Norrköpings TK – Michael Johansson, USIF 6-3 6-2
PS16: Sebastian Carlsson, USIF – Otto Sauer, KLTK 4-6 7-6 7-5

FS18: Johanna Larsson, Helsingborgs TK – Cora Vasilescu, SALK 6-2 6-4
PS18: Daniel Kumlin, Ullevi TK – Kalle Norberg, USIF 6-0 6-4

2003

FS14: Rasmus Jonasson, Växjö TS – Martin Strandberg, Kalmar TK 6-1 6-3
PS14: Sousan Massi, Norrköpings TK – Mona Mansour, Lidköpings TK 7-6 6-4

FS16: Kristina Andlovic, Fair Play TK – Johanna Larsson, Helsingborgs TK 6-3 5-7 6-4
PS16: Daniel Kumlin, Ullevi TK – Kalle Norberg, USIF 6-0 6-0

FS18: Johanna Larsson, Helsingborgs TK – Johanna Dahlbäck, Järfälla TS 6-4 6-3
PS18: Emil Lindgren, Näsbyparks TK – Pontus Norberg, Växjö TS 6-1 6-3

2002

FS14: Michaela Johansson, USIF – Johanna Larsson, Helsingborgs TK 6-2 6-1
PS14: Andy Chirita, Linköpings TK – Sebastian Carlsson, USIF 6-1 6-1

FS16: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Cora Vasilescu, SALK 6-4 7-5
PS16: Robert Veres, SALK – Pontus Norberg, Växjö TS 6-2 6-2

FS18: Cora Vasilescu, SALK – Jenny Odqvist, KFUM Borås Tennis 6-3 7-5
PS18:
Pablo Figuera, Fair Play TK – Jasenko Masic, Malmö TK 6-3 6-1

2001

FS14: Kristina Andlovic, Fair Play TK – Jasmina Bogvcanin, GLTK 6-3 6-1
PS14: Ervic Eleskovic, Fair Play TK – Kalle Norberg, USIF 2-6 6-4 6-1

FS16: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Johanna Dahlbäck, Järfälla TS 6-1 6-2
PS16: Pablo Figuera, Fair Play TK – Henrik Norfeldt, Ullevi TK 6-7 6-4 6-0

FS18: Susanne Maksovic, Helsingborgs TK – Kristina Andlovic, Fair Play TK 4-6 6-2 6-0
PS18: Tobias Virdhage, Lerums TK – Robin Brage, SALK 7-5 6-2

- Annons -

3 KOMMENTARER

  1. Härlig sammanställning, mycket nostalgi och igenkänning. Spelare som barnen har mött, haft som tränare eller som man bara imponerats av på denna klassiska tävling och anläggning. Och några enstaka gick hela vägen…

      • Skador, andra prioriteringar osv
        Om man vill ”bli tennisproffs” och är från Sverige så är det ett väldigt lite nålsöga. Men att bara vara med i Båstad Tennis är ett minne för livet.

Lämna ett svar

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Fler artiklar

Vilka svenskar har vunnit Wimbledon?

Sju gånger har Wimbledon slutat med svensk seger. Björn Borg vann fem gånger och Stefan Edberg två gånger.

Svenska segrare och deltagare i Junior-EM i tennis

Vilka svenskar har då vunnit Junior-EM i tennis i singel?

Båstadtennis Corem Open – här är alla tidigare vinnare

Alla vinnare sedan 2001.

Vilka svenskar har vunnit Franska Öppna?

Svaret på frågan vilka svenskar har vunnit Franska Öppna är tre: Sven Davidsson, Björn Borg och Mats Wilander.

Vilka svenskor har varit topp 100 på WTA-rankingen?

Den första officiella WTA-rankingen såg dagens ljus 1975. Här är de svenska spelare som varit topp 100 sedan dess. Rankingen som anges är årets sista...

Vilka svenskar har varit topp 100 på ATP-rankingen?

Ja, vilka svenskar har varit topp 100 på ATP-rankingen egentligen? Här är listan.

Svenska tennisspelare – snabbfakta om damer

Här är listan på svenska spelare som varit topp 100 på WTA-rankingen.

Svenska tennisspelare – snabbfakta om herrar

Här är korta fakta som svenska spelare som varit topp 100 på ATP-rankingen.