Junior-SM ute – här är alla finaler sedan 2001

Här är alla finaler som spelats i JSM sedan 2001.

2019

FS14: Lisen Rinman, Smedslättens LTK – Amina Kadic, Ullevi TK 1-6 6-3 6-3
PS14: Alfons Ridström, Åby TK – Albert Saar, Lidingö TK [2] 6-3 4-6 6-4

FS16: Julia Lövqvist, Upsala TK [1] – Klara Milicevic, KTLK [2] 7-6(4) 3-2 Uppgivet
PS16: Måns Dahlberg, Påvelunds TBK [1] – Arslan Temirhanov, SALK 6-4 6-2

FS18: Vanessa Widell-Ersöz, GLTK – Olivia Malm, Helsingborgs TK 6-1 7-5
PS18: John Hallquist Lithen, GLTK [1] – Emil Westling, ATL Lund 6-7(6) 6-0 6-3

2018

FS14: Tilde Strömquist, Sundsvalls TK [6] – Agnes Mitteregger, Djursholms TK [2] 6-3, 7-5
PS14: Emilio Zielkowski, Norrköpings TK [3] – Elwin Gauffin, Näsbyparks TK [1] 7-6, 2-6, 6-3

FS16: Julia Lövqvist, Upsala TK [6] – Klara Milicevic, Tabergsdalens TK [3] 7-6, 6-2
PS16: Leo Borg, KLTK [6] – Ross Weibull, ATL [3] 6-4, 6-4

FS18: Caijsa Hennemann, Ullevi TK [3] – Lisa Zaar, KLTK 3-6, 6-3, 6-3
PS18: Gustaf Ström, Näsbyparks TK [5] – Nikola Slavic, Enskede LTK [2] 7-6, 3-6, 6-2

2017

FS14: Klara Milicevic, Tabergsdalens TK-Louise Wikander, IS Göta 6-2, 6-1
PS14: Leo Borg, KLTK-Isac Strömberg, Åkersberga TK 6-2, 6-2

FS16: Nelly Mezan, Farsta TK-Maja Radenkovic, Helsingborgs TK, 6-2, 1-6, 7-5
PS16: Gustaf Ström, Näsbyparks TK-Hugo Regnér, Smålandsstenars TK 6-1, 6-4

FS18: Märta-Louise Söderberg, Helsingborgs TK-Sydney Berlin, Fair Play TK 6-4, 1-6, 6-3
PS18: Erik Grevelius, KLTK-Simon Yitbarek, Södertälje Pershagen TK 6-2, 6-7, 6-4

2016

FS14: Frida Bostrand Fair Play TK – Maria Petrovic Farsta TK 6-1, 6-0
PS14: Sebastian Abboud, TSK Malmen – Nils Andersson, Höllvikens TK 6-3 7-5

FS16: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Melis Yasar, Helsingborgs TK 6-1 6-2
PS16: Rikard Rååd, Kils TK – Anton Örnberg, Kils TK 6-4 6-4

FS18: Stephanie Thour Ready Play Tennis Club – Margareta Chadrina Järfälla TS 6-4, 6-3
PS18: Jonas Eriksson Ziverts, SALK – David Norfeldt, GLTK 6-3, 6-2

2015

FS14: Maria Petrovic, Farsta TK – Vanessa Widell-Ersöz, Påvelund 6-2 6-0
PS14: Kevin Chahoud, Falkenbergs TK – Gustaf Ström, Näsbyparks TK 7-5 6-2

FS16: Julita Saner, Upsala TK – Karolina Tilander, Järfälla TS 6-2 6-4
PS16: Jonas Eriksson Ziverts, SALK – Karl Friberg, SALK 6-2 6-4

FS18: Ida Jarlskog, ATL – Adna Sofradzija, Jönköpings TK 6-3 6-1
PS18: Felix Mörck, Växjö TS – Joel Gamerov, Örebro TK 5-7 7-5 6-0

2014

FS14:  Karolina Tilander Järfälla TS – Josefin Opitz Malmö Bellevue TK 6-2 6-2
PS14: Johan Garpered KLTK – Anton Örnberg Kils TK 4-6 6-2 6-2

FS16: Mirjam Björklund SALK – Ida Jarlskog Allmänna TK Lund 4-6 6-4 7-5
PS16: Mikael Ymer SALK – Karl Friberg Båstad TS 6-2 6-2

FS18: Kajsa Rinaldo Persson Växjö TS- Fanny Östlund Upsala TK 6-3 6-3
PS18: Christian Samuelsson Åhus TK – Nils Heimer Upsala TK 6-0 7-6

2013

FS14: Lisa Zaar, Enskede LTK – Alexandra Viktorovitch, Tabergsdalens TK 6-2 6-1
PS14: Jonas Eriksson Ziverts, SALK – Karl Friberg, Örebro TK 7-6 3-6 6-2

FS16: Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS – Fanny Östlund, Upsala TK 6-2 7-5
PS16: Mikael Ymer, SALK – Dragos Madaras, Helsingborgs TK 4-6 6-1 6-1

FS18: Emilia Granström, GLTK – Maja Örnberg, Kils TK 6-2 6-3
PS18: Jonathan Mridha, SALK – Gustav Hansson, Karlskrona TK 6-7 6-2 7-6

2012

FS14: Mikael Ymer, SALK – Tobias Lindberget, Wä TK 6-0 6-4
PS14: Sandra Örtevall, SALK – Ida Jarlskog, ATL 6-2 4-6 6-2

FS16: Fanny Östlund, Upsala TK – Paulina Wulcan, Mariestads TK 6-1 6-3
PS16: Elias Ymer, SALK -Daniel Windahl, IS Göta 6-2 6-2

FS18: Gabriele Bertasiute, Malmö Bellevue TK – Rebecca Peterson, Järfälla TS wo
PS18: Fred Simonsson, KLTK – André Göransson, Höllvikens TK 5-7 6-1 6-3

2011

FS14: Fanny Östlund, USIF – Sofia Ferding, Västerås-Fridnäs TK 6-3 6-1
PS14: Jonathan Lundstedt, Fair Play TK – Mikael Ymer, Skara TK 6-3 2-6 7-5

FS16: Rebecca Peterson, Järfälla TS – Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby 6-1 7-5
PS16: Elias Ymer, Lidköpings TK – Daniel Windahl, IS Göta 7-5 3-6 6-2

FS18: Malin Ulvefeldt, SALK – Susanne Celik, Kramfors Tennis 2-6 6-0 7-5
PS18: Oskar Wikberg, Danderyds TK – Morgan Johansson, Karlskrona TK 6-4 6-1

2010

FS14: Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby – Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS 6-3 6-1
PS14: Elias Ymer, Lidköpings TK – Daniel Windahl, IS Göta 6-4 6-1

FS16: Rebecca Peterson, Järfälla TS – Caroline Kållberg, Södertälje Pershagen 6-1, 6-1
PS16: Morgan Johansson, Karlskrona TK – Erik Johnsson, Malmö BTK 6-4 6-2

FS18: Valeria Osadchenko, GLTK – Matilda Hamlin, Ullevi TK 7-6 6-0
PS18: Robin Olin, Söndrums TK – Lucas Renard, Mälarhöjden 6-3 6-4

2009

FS14: Gabriele Bertasiute, Malmö BTK – Rebecca Peterson, Järfälla TS 6-3 6-0
PS14: Gustav Hansson, Karlskrona TK – Elias Ymer, Skara TK 7-5 6-2

FS16: Ellen Allgurin, Värnamo TK – Brenda Njuki, Kramfors Tennis 6-0 6-2
PS16: Morgan Johansson, Karlskrona TK – Stefan Lindmark, KLTK 6-3 2-6 7-5

FS18: Valeria Osadchenko, GLTK – Jennie Brobeck, Näsbyparks TK 6-1 5-7 6-2
PS18: Kalle Averfalk, Malmö BTK – Lucas Renard, Mälarhöjden 7-5 6-2

2008

FS14: Ellen Allgurin, Värnamo TK – Gabriele Bertasiute, Malmö BTK 6-1 6-0
PS14: Morgan Johansson, Karlskrona TK – Felix Kudinoff, Hallstahammars TK 6-3 6-0

FS16: Beatrice Cedermark, Helsingborgs TK – Marija Miltutinovic, KLTK 6-2 2-6 6-1
PS16: Tobias Blomgren, KLTK – Viktor Odenbrink, Växjö TS 7-6 6-2

FS18: Hilda Melander, KLTK – Josefin Andersson, Malmö BTK 6-4 6-4
PS18: Patrik Brydolf, SALK – Daniel Berta, Helsingborgs TK 6-1 7-5

2007

FS14: Besarta Avdullahi, Växjö TS- Brenda Njuki, Kramfors Tennis 6-2 2-6 6-1
PS14: Nima Madani, USIF – Carl-Philip Lindqvist, Falkenbergs TK 6-0 3-6 7-6

FS16: Anna Brazhnikova, USIF – Hilda Melander, KLTK 3-6 6-4 6-3
PS16: Patrik Brydolf, SALK – Christian Lindell, Mälarhöjdens IK 7-5 6-3

FS18: Caroline Magnusson, Fair Play TK – Julia Klackenberg, Djursholms TK 6-4 6-1
PS18: Otto Sauer, KLTK – Markus Eriksson, Ullevi TK 5-7 6-4 6-2

2006

FS14: Ebba Undén, KLTK – Valeria Osadchenko, GLTK 6-7 6-3 6-4
PS14: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Tobias Blomgren, KLTK 6-4 6-3

FS16: Sandra Roma, SALK – Anna Brazhinikova, USIF 6-3 6-1
PS16: Jonathan Greczula, Lidköpings TK – Annosoumane Diop, Västerås-Fridnäs TK 6-4 4-3 uppgivet

FS18: Johanna Larsson, Helsingborgs TK – Sabina Gunnarsson, Lidköpings TK 6-1 6-0
PS18: Otto Sauer, KLTK – Fredrik Falkenström, Växjö TS 7-5 6-3

2005

FS14: Anna Brazhnikova, USIF – Gabriella Boboc, Falkenbergs TK 6-0 6-4
PS14: Jeffrey Mira Svensson, Ullevi TK – Erik Thorelli, USIF 6-4 7-6

FS16: Sousan Massi, Norrköpings TK – Linda Åqvist, Ullevi TK 3-6 6-2 6-1
PS16: Milos Sekulic, SALK – Jonathan Kidane, Näsbyparks TK 6-0 6-2

FS18: Diana Eriksson, Ullevi TK – Camilla Lundberg, Djursholms TK 6-2 7-6
PS18: Tim Göransson, Fair Play TK – David Nord, Ullevi TK 6-4 3-0 uppgivet

2004

FS14: Caroline Magnusson, Fair Play TK – Hilda Melander, KLTK 6-1 6-3
PS14: Anssoumane Diop, Västerås-Fridnäs TK – Tim von Oelrich, KLTK 6-1 6-2

FS16: Najda Roma, SALK – Johanna Larsson,Helsingborgs TK 6-1 4-6 7-5
PS16: Tim Göransson, Fair Play TK – Otto Sauer, KLTK 6-2 2-6 6-3

FS18: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Lisa Nyström Sköld, SALK 6-0 6-0
PS18: Henrik Norfeldt, Ullevi TK – Christian Rojmar, Södertälje Pershagen 4-6 7-5 6-1

2003

FS14: Mona Mansour, Lidköpings TK – Marina Yudanov, GLTK 6-2 6-3
PS14: Otto Sauer, KLTK – Rasmus Jonasson, Växjö TS 6-3 3-6 6-0

FS16: Michaela Johansson, USIF – Nadja Roma, SALK 6-3 4-6 6-1
PS16: Ervin Eleskovic, Fair Play TK – Daniel Kumlin, Ullevi TK 7-5 6-2

FS18: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Cora Vasilescu, SALK 6-1 6-0
PS18: Pablo Figuera, Fair Play TK – Kristoffer Järpmyr, Gothia Tennis 3-6 7-6 6-3

2002

FS14: Michaela Johansson, USIF – Johanna Larsson, Helsingborgs TK 3-6 6-2 6-3
PS14: Andy Chirita, Linköpings TK – Sebastian Carlsson, USIF 6-1 6-3

FS16: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Cora Vasilescu, SALK 6-0 6-2
PS16: Henrik Norfeldt, Ullevi TK – Ervin Eleskovic, Fair Play TK 6-2 6-4

FS18: Michaela Fogelberg, Lidköpings TK – Elin Ståhl-Johansson, Västerås-Fridnäs TK 6-3 7-5
PS18: Michael Ryderstedt, KLTK – Christan Johansson, SALK 6-1 6-2

2001

FS14: Kristina Andlovic, Fair Play TK – Johanna Larsson, Helsingborgs TK 6-0 6-4
PS14:

FS16: Natalia Papadopolou, SALK – Malin Grimshorn, Malmö BTK 6-2 6-1
PS16: Kristoffer Järpmyr, Gothia Tennis – Pablo Figuera, Fair Play TK 1-6 6-2 7-5

FS18: Hanna Nooni, Örebro TK – Jennie Lööw, TSK Malmen 4-6 6-2 6-1
PS18: Tom Eklund, Höllvikens TK – David Nylén, Sandareds TK 5-7 6-3 7-5

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste

Vecka 47 | Vem tar över efter Johan Hedsberg?

Blivande Davis Cup-kapten, elitserien och svenskar i ITF-turneringar är på agendan denna vecka.

Statistik – ATP och WTA-fakta för svenska spelare

Vilka spelare har vunnit flest matcher i år? Vem har bäst facit i tiebreak?

Vecka 46 | Elias Ymer i Helsingfors

Både Ymer och Mridha spelar challengern i Finland.

ATP-ranking och WTA-ranking

Håll koll på hur de svenska spelarna ligger till på ATP- respektive WTA-rankingen.

Vecka 45 | Mikael Ymer i Next Gen ATP Finals

Förutom slutspelet i Milano kan vi se fram emot att seriespelet drar igång.