Junior-SM ute – här är alla finaler sedan 2001

Här är alla finaler som spelats i JSM sedan 2001.

2018

FS14: Tilde Strömquist, Sundsvalls TK [6] – Agnes Mitteregger, Djursholms TK [2] 6-3, 7-5
PS14: Emilio Zielkowski, Norrköpings TK [3] – Elwin Gauffin, Näsbyparks TK [1] 7-6, 2-6, 6-3

FS16: Julia Lövqvist, Upsala TK [6] – Klara Milicevic, Tabergsdalens TK [3] 7-6, 6-2
PS16: Leo Borg, KLTK [6] – Ross Weibull, ATL [3] 6-4, 6-4

FS18: Caijsa Hennemann, Ullevi TK [3] – Lisa Zaar, KLTK 3-6, 6-3, 6-3
PS18: Gustaf Ström, Näsbyparks TK [5] – Nikola Slavic, Enskede LTK [2] 7-6, 3-6, 6-2

2017

FS14: Klara Milicevic, Tabergsdalens TK-Louise Wikander, IS Göta 6-2, 6-1
PS14: Leo Borg, KLTK-Isac Strömberg, Åkersberga TK 6-2, 6-2

FS16: Nelly Mezan, Farsta TK-Maja Radenkovic, Helsingborgs TK, 6-2, 1-6, 7-5
PS16: Gustaf Ström, Näsbyparks TK-Hugo Regnér, Smålandsstenars TK 6-1, 6-4

FS18: Märta-Louise Söderberg, Helsingborgs TK-Sydney Berlin, Fair Play TK 6-4, 1-6, 6-3
PS18: Erik Grevelius, KLTK-Simon Yitbarek, Södertälje Pershagen TK 6-2, 6-7, 6-4

2016

FS14: Frida Bostrand Fair Play TK – Maria Petrovic Farsta TK 6-1, 6-0
PS14: Sebastian Abboud, TSK Malmen – Nils Andersson, Höllvikens TK 6-3 7-5

FS16: Caijsa Hennemann, Ullevi TK – Melis Yasar, Helsingborgs TK 6-1 6-2
PS16: Rikard Rååd, Kils TK – Anton Örnberg, Kils TK 6-4 6-4

FS18: Stephanie Thour Ready Play Tennis Club – Margareta Chadrina Järfälla TS 6-4, 6-3
PS18: Jonas Eriksson Ziverts, SALK – David Norfeldt, GLTK 6-3, 6-2

2015

FS14: Maria Petrovic, Farsta TK – Vanessa Widell-Ersöz, Påvelund 6-2 6-0
PS14: Kevin Chahoud, Falkenbergs TK – Gustaf Ström, Näsbyparks TK 7-5 6-2

FS16: Julita Saner, Upsala TK – Karolina Tilander, Järfälla TS 6-2 6-4
PS16: Jonas Eriksson Ziverts, SALK – Karl Friberg, SALK 6-2 6-4

FS18: Ida Jarlskog, ATL – Adna Sofradzija, Jönköpings TK 6-3 6-1
PS18: Felix Mörck, Växjö TS – Joel Gamerov, Örebro TK 5-7 7-5 6-0

2014

FS14:  Karolina Tilander Järfälla TS – Josefin Opitz Malmö Bellevue TK 6-2 6-2
PS14: Johan Garpered KLTK – Anton Örnberg Kils TK 4-6 6-2 6-2

FS16: Mirjam Björklund SALK – Ida Jarlskog Allmänna TK Lund 4-6 6-4 7-5
PS16: Mikael Ymer SALK – Karl Friberg Båstad TS 6-2 6-2

FS18: Kajsa Rinaldo Persson Växjö TS- Fanny Östlund Upsala TK 6-3 6-3
PS18: Christian Samuelsson Åhus TK – Nils Heimer Upsala TK 6-0 7-6

2013

FS14: Lisa Zaar, Enskede LTK – Alexandra Viktorovitch, Tabergsdalens TK 6-2 6-1
PS14: Jonas Eriksson Ziverts, SALK – Karl Friberg, Örebro TK 7-6 3-6 6-2

FS16: Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS – Fanny Östlund, Upsala TK 6-2 7-5
PS16: Mikael Ymer, SALK – Dragos Madaras, Helsingborgs TK 4-6 6-1 6-1

FS18: Emilia Granström, GLTK – Maja Örnberg, Kils TK 6-2 6-3
PS18: Jonathan Mridha, SALK – Gustav Hansson, Karlskrona TK 6-7 6-2 7-6

2012

FS14: Mikael Ymer, SALK – Tobias Lindberget, Wä TK 6-0 6-4
PS14: Sandra Örtevall, SALK – Ida Jarlskog, ATL 6-2 4-6 6-2

FS16: Fanny Östlund, Upsala TK – Paulina Wulcan, Mariestads TK 6-1 6-3
PS16: Elias Ymer, SALK -Daniel Windahl, IS Göta 6-2 6-2

FS18: Gabriele Bertasiute, Malmö Bellevue TK – Rebecca Peterson, Järfälla TS wo
PS18: Fred Simonsson, KLTK – André Göransson, Höllvikens TK 5-7 6-1 6-3

2011

FS14: Fanny Östlund, USIF – Sofia Ferding, Västerås-Fridnäs TK 6-3 6-1
PS14: Jonathan Lundstedt, Fair Play TK – Mikael Ymer, Skara TK 6-3 2-6 7-5

FS16: Rebecca Peterson, Järfälla TS – Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby 6-1 7-5
PS16: Elias Ymer, Lidköpings TK – Daniel Windahl, IS Göta 7-5 3-6 6-2

FS18: Malin Ulvefeldt, SALK – Susanne Celik, Kramfors Tennis 2-6 6-0 7-5
PS18: Oskar Wikberg, Danderyds TK – Morgan Johansson, Karlskrona TK 6-4 6-1

2010

FS14: Jacqueline Cabaj Awad, TK Hobby – Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS 6-3 6-1
PS14: Elias Ymer, Lidköpings TK – Daniel Windahl, IS Göta 6-4 6-1

FS16: Rebecca Peterson, Järfälla TS – Caroline Kållberg, Södertälje Pershagen 6-1, 6-1
PS16: Morgan Johansson, Karlskrona TK – Erik Johnsson, Malmö BTK 6-4 6-2

FS18: Valeria Osadchenko, GLTK – Matilda Hamlin, Ullevi TK 7-6 6-0
PS18: Robin Olin, Söndrums TK – Lucas Renard, Mälarhöjden 6-3 6-4

2009

FS14: Gabriele Bertasiute, Malmö BTK – Rebecca Peterson, Järfälla TS 6-3 6-0
PS14: Gustav Hansson, Karlskrona TK – Elias Ymer, Skara TK 7-5 6-2

FS16: Ellen Allgurin, Värnamo TK – Brenda Njuki, Kramfors Tennis 6-0 6-2
PS16: Morgan Johansson, Karlskrona TK – Stefan Lindmark, KLTK 6-3 2-6 7-5

FS18: Valeria Osadchenko, GLTK – Jennie Brobeck, Näsbyparks TK 6-1 5-7 6-2
PS18: Kalle Averfalk, Malmö BTK – Lucas Renard, Mälarhöjden 7-5 6-2

2008

FS14: Ellen Allgurin, Värnamo TK – Gabriele Bertasiute, Malmö BTK 6-1 6-0
PS14: Morgan Johansson, Karlskrona TK – Felix Kudinoff, Hallstahammars TK 6-3 6-0

FS16: Beatrice Cedermark, Helsingborgs TK – Marija Miltutinovic, KLTK 6-2 2-6 6-1
PS16: Tobias Blomgren, KLTK – Viktor Odenbrink, Växjö TS 7-6 6-2

FS18: Hilda Melander, KLTK – Josefin Andersson, Malmö BTK 6-4 6-4
PS18: Patrik Brydolf, SALK – Daniel Berta, Helsingborgs TK 6-1 7-5

2007

FS14: Besarta Avdullahi, Växjö TS- Brenda Njuki, Kramfors Tennis 6-2 2-6 6-1
PS14: Nima Madani, USIF – Carl-Philip Lindqvist, Falkenbergs TK 6-0 3-6 7-6

FS16: Anna Brazhnikova, USIF – Hilda Melander, KLTK 3-6 6-4 6-3
PS16: Patrik Brydolf, SALK – Christian Lindell, Mälarhöjdens IK 7-5 6-3

FS18: Caroline Magnusson, Fair Play TK – Julia Klackenberg, Djursholms TK 6-4 6-1
PS18: Otto Sauer, KLTK – Markus Eriksson, Ullevi TK 5-7 6-4 6-2

2006

FS14: Ebba Undén, KLTK – Valeria Osadchenko, GLTK 6-7 6-3 6-4
PS14: Daniel Berta, Helsingborgs TK – Tobias Blomgren, KLTK 6-4 6-3

FS16: Sandra Roma, SALK – Anna Brazhinikova, USIF 6-3 6-1
PS16: Jonathan Greczula, Lidköpings TK – Annosoumane Diop, Västerås-Fridnäs TK 6-4 4-3 uppgivet

FS18: Johanna Larsson, Helsingborgs TK – Sabina Gunnarsson, Lidköpings TK 6-1 6-0
PS18: Otto Sauer, KLTK – Fredrik Falkenström, Växjö TS 7-5 6-3

2005

FS14: Anna Brazhnikova, USIF – Gabriella Boboc, Falkenbergs TK 6-0 6-4
PS14: Jeffrey Mira Svensson, Ullevi TK – Erik Thorelli, USIF 6-4 7-6

FS16: Sousan Massi, Norrköpings TK – Linda Åqvist, Ullevi TK 3-6 6-2 6-1
PS16: Milos Sekulic, SALK – Jonathan Kidane, Näsbyparks TK 6-0 6-2

FS18: Diana Eriksson, Ullevi TK – Camilla Lundberg, Djursholms TK 6-2 7-6
PS18: Tim Göransson, Fair Play TK – David Nord, Ullevi TK 6-4 3-0 uppgivet

2004

FS14: Caroline Magnusson, Fair Play TK – Hilda Melander, KLTK 6-1 6-3
PS14: Anssoumane Diop, Västerås-Fridnäs TK – Tim von Oelrich, KLTK 6-1 6-2

FS16: Najda Roma, SALK – Johanna Larsson,Helsingborgs TK 6-1 4-6 7-5
PS16: Tim Göransson, Fair Play TK – Otto Sauer, KLTK 6-2 2-6 6-3

FS18: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Lisa Nyström Sköld, SALK 6-0 6-0
PS18: Henrik Norfeldt, Ullevi TK – Christian Rojmar, Södertälje Pershagen 4-6 7-5 6-1

2003

FS14: Mona Mansour, Lidköpings TK – Marina Yudanov, GLTK 6-2 6-3
PS14: Otto Sauer, KLTK – Rasmus Jonasson, Växjö TS 6-3 3-6 6-0

FS16: Michaela Johansson, USIF – Nadja Roma, SALK 6-3 4-6 6-1
PS16: Ervin Eleskovic, Fair Play TK – Daniel Kumlin, Ullevi TK 7-5 6-2

FS18: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Cora Vasilescu, SALK 6-1 6-0
PS18: Pablo Figuera, Fair Play TK – Kristoffer Järpmyr, Gothia Tennis 3-6 7-6 6-3

2002

FS14: Michaela Johansson, USIF – Johanna Larsson, Helsingborgs TK 3-6 6-2 6-3
PS14: Andy Chirita, Linköpings TK – Sebastian Carlsson, USIF 6-1 6-3

FS16: Mari Andersson, Helsingborgs TK – Cora Vasilescu, SALK 6-0 6-2
PS16: Henrik Norfeldt, Ullevi TK – Ervin Eleskovic, Fair Play TK 6-2 6-4

FS18: Michaela Fogelberg, Lidköpings TK – Elin Ståhl-Johansson, Västerås-Fridnäs TK 6-3 7-5
PS18: Michael Ryderstedt, KLTK – Christan Johansson, SALK 6-1 6-2

2001

FS14: Kristina Andlovic, Fair Play TK – Johanna Larsson, Helsingborgs TK 6-0 6-4
PS14:

FS16: Natalia Papadopolou, SALK – Malin Grimshorn, Malmö BTK 6-2 6-1
PS16: Kristoffer Järpmyr, Gothia Tennis – Pablo Figuera, Fair Play TK 1-6 6-2 7-5

FS18: Hanna Nooni, Örebro TK – Jennie Lööw, TSK Malmen 4-6 6-2 6-1
PS18: Tom Eklund, Höllvikens TK – David Nylén, Sandareds TK 5-7 6-3 7-5

- Annons -

Lämna ett svar

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Fler artiklar

Junior-SM ute – här är alla finaler sedan 2001

Vilka spelare har vunnit JSM på grus utomhus?

Vilka svenskar har vunnit Wimbledon?

Sju gånger har Wimbledon slutat med svensk seger. Björn Borg vann fem gånger och Stefan Edberg två gånger.

Svenska segrare och deltagare i Junior-EM i tennis

Vilka svenskar har då vunnit Junior-EM i tennis i singel?

Båstadtennis Corem Open – här är alla tidigare vinnare

Alla vinnare sedan 2001.

Vilka svenskar har vunnit Franska Öppna?

Svaret på frågan vilka svenskar har vunnit Franska Öppna är tre: Sven Davidsson, Björn Borg och Mats Wilander.

Vilka svenskor har varit topp 100 på WTA-rankingen?

Den första officiella WTA-rankingen såg dagens ljus 1975. Här är de svenska spelare som varit topp 100 sedan dess. Rankingen som anges är årets sista...

Vilka svenskar har varit topp 100 på ATP-rankingen?

Ja, vilka svenskar har varit topp 100 på ATP-rankingen egentligen? Här är listan.

Svenska tennisspelare – snabbfakta om damer

Här är listan på svenska spelare som varit topp 100 på WTA-rankingen.

Svenska tennisspelare – snabbfakta om herrar

Här är korta fakta som svenska spelare som varit topp 100 på ATP-rankingen.