Klara Milicevic och Leo Borg vann 16-årsklasserna i JSM

Klara Milicevic vann sitt tredje raka JSM inomhus. Leo Borg, även han förstaseedad vann P16. I 14-årsklasserna vann Albert Saar och Stina Larsson.

Pojkar 16

Kvartsfinaler:
Leo Borg, KLTK [1] – Adrian Lüddeckens, Skanör-Falsterbo TK [8] 6-1 6-1
Michael Minasyan, Danderyds TK [4] – Jeiden Saidizand, Upsala TK 6-4 1-6 7-5
Måns Dahlberg, Påvelunds TBK [3] – Ethan Blot, KLTK [6] 6-2 6-2
Isac Strömberg, Åkersberga TK [2] – Arslan Temirhanov, SALK [5] 6-4 6-4

Semifinaler:
Leo Borg [1] – Michael Minasyan [4] 6-3 6-2
Måns Dahlberg [3] – Isac Strömberg [2] 6-4 6-1

Final:
Leo Borg [1] – Måns Dahlberg [3] 6-3 6-4

Flickor 16

Kvartsfinaler:
Klara Milicevic, KLTK [1] – Nadia Mezan, Farsta TK [7] 6-0 6-0
Emma Shasteen, Lerums TK [3] – Tilde Strömquist, Sundsvalls TK [16] 6-4 5-7 6-1
Alice Widell, Helsingborgs TK [10] – Johanna Ström, Näsbyparks TK [4] 2-6 7-6(2) 6-4
Martina Petrovic, Farsta TK [11] – Olivia Lindestaf, Helsingborgs TK 6-2 6-2

Semifinaler:
Klara Milicevic [1] – Emma Shasteen [3] 6-4 6-4
Alice Widell [10] – Martina Petrovic [11] 7-5 4-6 7-6

Final:
Klara Milicevic [1] – Alice Widell [10] 6-2 6-0

Pojkar 14

Kvartsfinaler:
Noa Forste Dinell, SALK [1] – Evin Nilsson, SALK 7-5 4-6 6-1
Rafael Yemer, SALK – Filip Gustafsson, Ullevi TK [5] 6-4 6-4
Sebastian Eriksson, KLTK [6] – Filip Stidell, Sandareds TK 6-0 6-1
Albert Saar, Lidingö TK [2] – Måns Rendmar, Ullevi TK [8] 6-3 6-1

Semifinaler:
Noa Forste Dinell [1] – Rafael Yemer 6-7(4) 6-2 6-3
Albert Saar [2] – Sebastian Eriksson [6] 3-6 6-2 7-5

Final:
Albert Saar [2] – Noa Forste Dinell [1] 6-4 6-2

Flickor 14

Kvartsfinaler:
June Björk, Trollbäckens TK [1] – Cornelia Käck, Sigtuna TK 6-1 6-2
Lisen Rinman, Smedslättens LTK [3] – Bella Bergkvist Larsson, Åmåls Nya TK  [6] 5-7 7-5 6-2
Adelisa Kahriman, Fair Play TK [7] – Amina Kadic, Ullevi TK [4] 6-1 2-0
Stina Larsson, Lillån TK [2] – Emma Lindh, Skanör-Falsterbo TK [5] 6-2 6-4

Semifinaler:
June Björk [1] – Lisen Rinman [3] 6-0 6-1
Stina Larsson [2] – Adelisa Kahriman [7] 7-5 1-6 6-3

Final:
Stina Larsson [2] – June Björk [1] 6-3 2-6 7-6(2)

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Just nu på bana 9, Junior sm final i flickor 14. June Björk mot Stina Larsson. Lycka till tjejer! #juniorsm

Ett inlägg delat av GLTK (@gltk_tennis)

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste

Vecka 47 | Vem tar över efter Johan Hedsberg?

Blivande Davis Cup-kapten, elitserien och svenskar i ITF-turneringar är på agendan denna vecka.

Statistik – ATP och WTA-fakta för svenska spelare

Vilka spelare har vunnit flest matcher i år? Vem har bäst facit i tiebreak?

Vecka 46 | Elias Ymer i Helsingfors

Både Ymer och Mridha spelar challengern i Finland.

ATP-ranking och WTA-ranking

Håll koll på hur de svenska spelarna ligger till på ATP- respektive WTA-rankingen.

Vecka 45 | Mikael Ymer i Next Gen ATP Finals

Förutom slutspelet i Milano kan vi se fram emot att seriespelet drar igång.